Lifestyle

Chatbot pociesza pacjentów w czasach pandemii

"Rozmowa" z chatbotem poprawiła nie tylko psychiczne, ale i fizyczne zdrowie pacjentów, których planowane operacje wymiany stawów opóźniła pandemia COVID-19 - informuje "Journal of Arthroplasty".

Miłośnicy astronomii znaleźli planetę pozasłoneczną w danych z teleskopu NASA

Grupa miłośników astronomii pomogła w odkryciu planety pozasłonecznej (egzoplanety), analizując dane z kosmicznego obserwatorium TESS – poinformowała NASA.

Rzadkie afrykańskie skrypty dostarczają wskazówek o ewolucji pisma

Pismo stale ewoluuje, by stać się prostsze i wydajniejsze - ustalili naukowcy z Instytutu Maxa Plancka w Niemczech. Od 5000 lat ulega coraz silniejszemu „skompresowaniu”, dzięki czemu nie tylko szybciej piszemy, ale i czytamy.

Przemyśl: uśpiono niedźwiadka cierpiącego na groźną chorobę odkleszczową

W Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu ostatniej nocy uśpiono rocznego niedźwiadka chorującego na zaawansowaną anaplazmozę; groźną chorobę odkleszczową. Osłabione i wycieńczone zwierzę do placówki trafiło dziesięć dni temu.

NAJNOWSZE

Akademia Górniczo-Hutnicza utworzy satelitarną stację naziemną

W tym roku mają się rozpocząć prace nad utworzeniem satelitarnej stacji naziemnej w Pobiedniku Wielkim (woj. małopolskie) - inwestycji, która stanie się owocem współpracy AGH i Stowarzyszenia Aeroklub Krakowski.

Łazik Curiosity wykrył na Marsie zaskakującą mieszankę izotopów węgla

Amerykański łazik Curiosity, przebywający na powierzchni Marsa, natrafił na specyficzną mieszankę izotopów węgla - taką, jaka na Ziemi związana jest z obecnością procesów biologicznych – informuje NASA.

Zanieczyszczenie plastikiem jest prawie tak groźne jak globalne ocieplenie

Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi to światowy kryzys i zagrożenie równie poważne, co globalne ocieplenie - wynika z raportu organizacji pozarządowej Environmental Investigation Agency (EIA). Organizacja apeluje o wiążący traktat ONZ w sprawie ograniczenia produkcji plastiku i ilości odpadów plastikowych.

Niedokrwistość u astronautów może utrudnić długotrwałe misje pozaziemskie

Zwiększona podczas pobytu w kosmosie średnio o 54 proc. hemoliza, czyli rozpad czerwonych krwinek może poważnie utrudnić przyszłe długotrwałe misje pozaziemskie - informuje "Nature Medicine".

Migracje rekinów tygrysich zmieniają się w skutek zmian klimatu

Lokalizacja i czas przemieszczania się rekinów tygrysich w zachodniej części Północnego Atlantyku zmieniły się wyraźnie wraz ze wzrostem temperatury oceanu - wykazało badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Miami (USA). Ocieplenie klimatu spowodowało przesunięcie tras rekinów poza obszary chronione, przez co są one teraz bardziej zagrożone połowami komercyjnymi.

Zbadano wpływ satelitów Starlink na obserwacje astronomiczne

Obecność satelitów Starlink na orbicie Ziemi już dziś wpływa na jakość obserwacji astronomicznych. Międzynarodowy zespół astronomów zbadał skalę tego wpływu w praktyce, o czym poinformował PAP dr Przemysław Mróz z Obserwatorium Astronomicznego UW, który kierował tymi badaniami.

Badanie: nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać wypalenie pandemiczne

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać wypalenie pandemiczne, wiążące się m.in. z objawami depresyjnymi i lękowymi – wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pokazały one, że rok po wybuchu pandemii sytuacja ta nadal stresuje.

Belgia/ Eksperci: obniżenie temperatury o 1 st. C w mieszkaniu to oszczędność 700 euro rocznie

Ze względu na wysokie ceny energii elektrycznej belgijscy eksperci zalecają obniżenie temperatury w mieszkaniach o jeden stopień Celsjusza - informuje dziennik "Het Nieuwsblad". W ten sposób można by zaoszczędzić około 700 euro rocznie - pisze.

Dzieci z łatwiejszym dostępem do stoków w większości państw UE; w niektórych państwach dodatkowe restrykcje

Na europejskich stokach dzieci mają łatwiejszy dostęp do wyciągów i restauracji. We Francji osób do 12. roku życia nie dotyczą restrykcje covidowe, w Czechach i Austrii nastolatkowie mogą posługiwać się testem, ale we Włoszech i na Słowacji są traktowani jak dorośli.

Kontakt z naturą pomaga zaakceptować swój wygląd

Regularny kontakt z przyrodą sprawia, że mamy więcej akceptacji dla tego, jak wygląda nasze ciało – wynika z analizy przeprowadzonej przez naukowców z Anglia Ruskin University i opublikowanej w piśmie „Ecopsychology”.

Dołącz do nas