Przemysł

Wzrosty cen ropy w USA wygasają po osiągnięciu najwyższych notowań od 2014 r.

Ropa naftowa w USA tanieje o ponad 1 proc. Wzrosty cen surowca wygasają po tym, jak wcześniej w tym tygodniu notowania doszły do najwyższych poziomów od 2014 r. Rośnie za to lista strategów, którzy spodziewają się w tym roku 100 USD za baryłkę ropy - informują maklerzy.

Notowania metali bazowych, węgla i paliw (tabela)

Notowania metali bazowych na London Metal Exchange, uprawnień EUA do emisji CO2, ceny węgla energetycznego ARA na przyszły rok oraz ceny paliw.

Holandia: Parlament domaga się od rządu pozyskiwania gazu z innych źródeł niż ze złóż w Groningen

Izba niższa parlamentu Holandii (Tweede kamer) chce, aby nowy gabinet wypracował alternatywy zapobiegające wydobyciu dodatkowego gazu ze złoża Groningen na północy kraju. Wniosek poparły zarówno partie koalicji, jak i opozycji. Rząd ma na to sześć tygodni.

Europosłowie PiS i PO piszą wspólny list do KE ws. gazu i rosnących cen energii

Prawie 80 europosłów z sześciu grup politycznych, z inicjatywy Jerzy Buzka (PO) i Bogdana Rzońcy (PiS), napisało do Komisji Europejskiej list, w którym apelują, aby w ramach tzw. taksonomii (czyli zrównoważonego finansowania) możliwe było finansowanie odchodzenia od węgla na rzecz m.in. gazu jako paliwa przejściowego.

NAJNOWSZE

Polska Grupa Górnicza rozpoczęła kolejną kampanię zachęcającą pracowników do szczepień

Zatrudniająca blisko 38 tys. pracowników Polska Grupa Górnicza (PGG) rozpoczęła w czwartek wśród załogi kolejną kampanię zachęcającą do szczepień przeciwko COVID-19. Górnicy otrzymają m.in. SMS-y z informacjami na temat możliwości przyjęcia trzeciej, przypominającej dawki szczepionki.

Mołdawia: Wprowadzono stan wyjątkowy po odmowie Gazpromu w sprawie terminu płatności

Parlament Mołdawii zatwierdził w czwartek wniosek rządu w sprawie wprowadzenia w kraju stanu wyjątkowego w sektorze energetycznym. Rząd poinformował w środę o odrzuceniu przez rosyjski koncern Gazprom prośby o odłożenie terminu płatności za dostarczony w styczniu gaz.

Nowak: na wysokie ceny energii w dużym stopniu ma wpływ spekulacja certyfikatami CO2

Na wysokie ceny energii w dużym stopniu ma wpływ spekulacja certyfikatami CO2 - podkreślił minister rozwoju i technologii Piotr Nowak. Dodał, że KE powinna "ukrócić" te działania, podobnie jak reagowała w poprzednich latach, uruchamiając mechanizmy antyspekulacyjne.

Senacka komisja za poprawkami do ustawy o ochronie odbiorców paliw gazowych

Senacka Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności w czwartek zarekomendowała przyjęcie poprawek do ustawy o ochronie odbiorców paliw gazowych. Zmierzają one m.in. do poszerzenia zakresu podmiotów, które mogą skorzystać z niższych taryf gazowych.

Węgry/ Szef MSZ: Europa potrzebuje długoterminowych umów gazowych

Zawarcie długoterminowych umów na dostawy gazu byłoby kluczem do rozwiązania kryzysu energetycznego w Europie – ocenił szef dyplomacji Węgier Peter Szijjarto w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla agencji TASS.

Węgry/ Szef MSZ: liczymy, że decyzja o certyfikacji Nord Stream 2 nie będzie polityczna

Szef MSZ Węgier Peter Szijjarto wyraził nadzieję, że decyzja w sprawie certyfikacji gazociągu Nord Stream 2 będzie podejmowana na podstawie norm UE i nie będzie miała charakteru politycznego. Mówił o tym w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla agencji TASS.

Soboń o sporze ws. Turowa: TSUE eksperymentuje

Sytuacja, w której środek zabezpieczający jest obarczony sankcją finansową ma miejsce pierwszy raz - TSUE eksperymentuje - ocenił wiceminister rozwoju i technologii Artur Soboń odnosząc się do postanowienia TSUE ws.Turowa. Nie ma precedensu, do którego moglibyśmy się odwołać - dodał.

Ropa w USA blisko 7-letnich maksimów, po wzroście w trakcie 3 sesji o prawie 6 proc.

Ropa naftowa w USA jest wyceniana w pobliżu 7-letnich maksimów, a od końca listopada 2021 zyskała już ok. 30 proc. Prezydent USA Joe Biden zobowiązał się do kontynuowania prób obniżenia cen ropy. Z kolei raport branżowy wskazał na wzrost amerykańskich zapasów tego surowca - informują maklerzy.

„DGP”: Sprawa Turowa na ostatniej prostej

Czesi gotowi są przystać na większość warunków, ale nie wszystkie kwestie zostały ostatecznie rozstrzygnięte. Decyzje są w rękach rządu w Pradze - pisze "Dziennik Gazeta Prawna" o negocjacjach ws. Turowa.

Notowania metali bazowych, węgla i paliw (tabela)

Notowania metali bazowych na London Metal Exchange, uprawnień EUA do emisji CO2, ceny węgla energetycznego ARA na przyszły rok oraz ceny paliw.

Dołącz do nas