Przyszłość analityki jest w chmurze

Natalia Zębacka
Natalia Zębacka - Redaktor Brandsit 5 min
5 min

Technologia cloud computing przeżywa obecnie prawdziwą transformację technologiczną. Pojawiły się nowe sposoby dostarczania i porządkowania zasobów chmury obliczeniowej, takie jak kontenery i platforma Kubernetes, które sprawiają, że oprogramowanie jest bardziej niezawodne i łatwiejsze w zarządzaniu. Coraz więcej przedsiębiorstw i instytucji decyduje się na przeniesienie swoich systemów do chmury, aby w pełni skupić się na strategii, doskonaleniu procesów oraz rozwoju innowacyjnych produktów i usług. Budowanie infrastruktury IT nie jest ich główną kompetencją, dlatego zwracają się do zaufanych partnerów, oferujących gotowe rozwiązania analityczne w modelu cloud.

Skala, prostota, oszczędność

Analityka w chmurze zapewnia  szereg korzyści.  Pierwszą z nich jest tzw. zwinność (ang. „agility”), która dla organizacji oznacza przede wszystkim ogromną elastyczność i wiele możliwości wykorzystania zaawansowanych narzędzi, takich jak sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe. Ponadto praca w modelu cloud zwiększa zdolność pracowników do innowacji, poszerzania kompetencji czy eksperymentowania z nowymi algorytmami. Drugą korzyścią jest skalowalność, czyli automatyczne dostosowywanie mocy obliczeniowej do aktualnych potrzeb. Dzięki temu firma ma gwarancję dostępu do prawie nieograniczonej pojemności pamięci masowej, bez konieczności inwestowania we własną infrastrukturę. Możliwości chmury stwarzają ogromne korzyści w zakresie skali, prostoty zarządzania i kosztów użytkowania.

Wartość decyzji zależy dziś od czasu jej podjęcia. Spóźnione działanie może być bardzo kosztowne. Dlatego wiele przedsiębiorstw weryfikuje swoje strategie i procesy decyzyjne, opierając się na zaawansowanej analizie dostępnych danych. W tym kontekście, kluczowa jest zdolność organizacji do wdrażania modeli prognostycznych, w tym technik sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, których cykl życia i rozwoju z natury jest eksperymentalny. Dlatego warto wypróbować różne podejścia, przetestować wyniki i wybrać rozwiązania z największym potencjałem, aby następnie sprawnie je wdrożyć w ramach całej organizacji. Analityka w chmurze pozwala realizować tego typu eksperymenty szybko i zwinniepodsumowuje Michał Gawlik, EMEA Cloud and Architecture Leader w SAS.

AI dla każdego

SAS dostarcza gotowe do zastosowania narzędzia analityczne w zarządzanym środowisku, które odpowiadają na potrzeby i wymagania klientów. Zwinność, szybkość, automatyzacja i dostępność danych to mocne strony SAS Viya – zaawansowanej platformy analitycznej, opartej na technologii cloud computing, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Została ona stworzona z myślą o użytkownikach o różnym poziomie umiejętności technicznych.

SAS upraszcza sposób wykorzystywania sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w procesach podejmowania decyzji. Dzięki SAS Viya klienci będą mogli dysponować wiarygodną, przewidywalną i skalowalną analizą danych, która jest dostępna dla każdego. Platforma zapewnia zautomatyzowane przygotowywanie danych i modeli, możliwość szybkiego testowania innowacyjnych pomysłów i weryfikacji stawianych hipotez oraz zachowanie wysokiej dostępności systemu. Dodatkowo architektura oparta na kontenerach i platformie Kubernetes umożliwia przenoszenie rozwiązań do różnych środowisk chmurowych, w tym w Azure, Google i AWSmówi Michał Gawlik.

System naczyń połączonych

Narzędzia analityczne w chmurze mogą obsługiwać tysiące komputerów i jeszcze więcej użytkowników. Istnieje również możliwość rozbicia oprogramowania wykorzystywanego w przedsiębiorstwie na umieszczone w kontenerach kompaktowe elementy funkcjonalne zwane mikrousługami, które nie wymagają instalacji, lecz włączenia. Części składowe takiej infrastruktury komunikują się ze sobą oraz mogą być migrowane z chmury do chmury. Można je również udostępnić dla aplikacji zewnętrznych poprzez interfejs programowania aplikacji (API), a także łatwo wymienić, niezależnie aktualizować, czy skalować w obrębie wielkich zasobów obliczeniowych. Zarządzanie zadaniami i serwisami uruchamianymi w kontenerach jest relizowane przez platformę oprogramowania open-sourceKubernetes. Wszystko to dzieje się w tle, podczas gdy pracownicy kontynuują swoje zadania.

Chmurowa przyszłość branży

Rynek IT ewoluuje w niespotykanym dotąd tempie, a usługi dostosowywane są do nowych potrzeb. Siłą napędową tych zmian jest chmura obliczeniowa, której wartość w Polsce według IDC ma przekroczyć pół miliarda dolarów do 2022 roku. Nic więc dziwnego, że z chmurą integrują się kolejne obszary. Analityka w modelu cloud daje możliwość włączenia „szóstego biegu”, który przyspiesza procesy decyzyjne i pozwala szybciej osiągać zamierzone rezultaty.

Udostępnij