Zdrowie

Naukowcy zbadają wpływ zanieczyszczeń powietrza we wschodniej Polsce na zdrowie mieszkańców

Wpływ zanieczyszczeń powietrza we wschodnich regionach Polski na choroby sercowo-naczyniowe mieszkańców zbadają naukowcy z kilku ośrodków naukowych z kraju i zagranicy, w ramach już rozpoczętych badań pod kierunkiem dr Łukasza Kuźmy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB).

Dr Afelt: Łagodne zimy i dłuższe lato sprzyjają w Europie wegetacji komarów przenoszących choroby zakaźne

Trwa pandemia COVID-19, a specjaliści ostrzegają przed kolejnymi zagrożeniami. Łagodne zimy i dłuższe lato sprzyjają w Europie pojawianiu się gatunków komarów przenoszących choroby zakaźne, jakie u nas zwykle nie występują - powiedziała PAP dr Aneta Afelt z Espace-DEV Institut de Recherche pour le Développement we Francji.

Fizjoterapeuta: do uprawiania sportów zimowych trzeba się starannie przygotować

Do uprawiania sportów zimowych trzeba się starannie przygotować - przypomina fizjoterapeuta Andrzej Kępczyński. Bez przygotowania ryzyko kontuzji jest znacznie wyższe, podkreśla.

Pulmonolog: Pacjenci po ciężkim przebiegu COVID-19 mogą stać się inwalidami oddechowymi

Pacjenci po ciężkim przebiegu COVID-19 mogą stać się inwalidami oddechowymi. U części osób mamy do czynienia z nieodwracalnymi zmianami w płucach, które powodują trwałe ograniczenie rezerw oddechowych i niewydolność oddechową pacjenta – zaznaczył pulmonolog dr hab. n. med. Robert Kieszko.

NAJNOWSZE

Wirus Epsteina-Barr może być główną przyczyną stwardnienia rozsianego

Nowe badania wskazują na pospolitego wirusa jako głównego sprawcę stwardnienia rozsianego, choroby będącej najczęstszą neurologiczną przyczyną niepełnosprawności w grupie młodych dorosłych - informuje „Science“.

Nieprawidłowy poziom hormonów tarczycy podczas ciąży może powodować problemy behawioralne u synów

Poziom hormonów tarczycy, jaki kobieta ma w czasie ciąży, może mieć wpływ na rozwój problemów emocjonalnych i behawioralnych u jej synów, szczególnie kiedy są w wieku przedszkolnym - czytamy w piśmie „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”

Prof. Kamiński: po raz pierwszy w historii polskiej transplantologii, mimo pandemii, przeszczepiliśmy dwieście serc

W 2021 r. po raz pierwszy w historii polskiej transplantologii, mimo pandemii, przeszczepiliśmy dwieście serc – mówi PAP dr hab. Artur Kamiński. Jego zdaniem niedawne, pierwsze przeszczepienie człowiekowi serca zmodyfikowanej genetycznie świni to wciąż jedynie eksperyment.

Ekspertka: konieczna ciągłość opieki kardiologicznej nad pacjentami z wrodzoną wadą serca

Zwiększa się populacja dorosłych osób z wrodzoną wadą serca, dlatego konieczne jest stworzenie systemu, który zapewni ciągłość opieki nad tymi pacjentami – od wieku dziecięcego do dorosłości – ocenia dr Maria Miszczak-Knecht, konsultant krajowa w dziedzinie kardiologii dziecięcej.

Wiadomo, jak składnik pasty do zębów szkodzi jelitom

Badania na myszach pozwoliły wyjaśnić, w jaki sposób stosowany między innymi w pastach do zębów przeciwdrobnoustrojowy triklosan może uszkadzać jelita - informuje pismo „Nature Communications“.

Powstała maseczka ochronna ze wzmacniaczem… głosu

11 marca miną dwa lata, odkąd COVID-19 wywoływany przez koronawirusa SARS-CoV-2 został uznany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię i maseczka ochronna na twarzy stała się codziennym elementem naszej garderoby. I dopiero teraz ktoś pomyślał, jak trudno być przez kogoś zrozumianym, gdy słowa wypowiada się zasłoniętymi ustami. Ważne jednak, że pomyślał. Firma Razer właśnie zaproponowała Zephyr Pro, maseczkę wyposażoną w gadżet wzmacniający siłę głosu.

USA: lekarze z Maryland udanie wszczepili człowiekowi świńskie serce

Amerykańscy chirurdzy z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Maryland jako pierwsi na świecie z powodzeniem przeszczepili serce człowiekowi z genetycznie zmodyfikowanej świni - ogłosiła w poniedziałek amerykańska uczelnia. Była to ostatnia próba ratowania życia 57-letniego Davida Bennetta.

Dr hab. Wesołowska: nie wykluczajmy kobiet w ciąży i w czasie laktacji z badań klinicznych

Ciąża i czas laktacji to nie jest czas wyłączony z chorób, dlatego potrzebne jest uwzględnianie w badaniach klinicznych kobiet w okresie okołoporodowym; nie można ich pozbawiać możliwości leczenia np. nowotworów czy depresji – mówi dr hab. Aleksandra Wesołowska z WUM.

Zatrzymać demencję w nosie

Aerozol do nosa z ryfampicyną i resweratrolem poprawia funkcje poznawcze, zapobiegając rozwojowi demencji – wykazały badania na modelu zwierzęcym. Wnioski ukazały się w piśmie „Frontiers of Neuroscience”.

Koniec z corocznymi szczepieniami przeciwko grypie? Szansa na szczepionkę uniwersalną

Zidentyfikowano nową „piętę achillesową” wirusa grypy, która potencjalnie ma szansę stać się podstawą dla uniwersalnej szczepionki przeciwko temu wirusowi. Takiej, której nie trzeba by powtarzać co roku, mimo częstych mutacji patogenu - podało prestiżowe czasopismo „Nature”.

Dołącz do nas