Kamiński do odznaczonych policjantów: jesteście elitą polskiej policji

- Reklama -

We wtorek w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyła się uroczystość wręczenia odznaki imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja 40 policjantom z całego kraju. Udział w wydarzeniu wzięli m.in. szef MSWiA Mariusz Kamiński, wiceministrowie MSWiA Maciej Wąsik, Błażej Poboży i Bartosz Grodecki oraz Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk wraz ze swoimi zastępcami.

„To dla mnie, jako ministra spraw wewnętrznych wielki i piękny dzień, że mogłem spotkać się w gronie tak odważnych, tak zasłużonych, dzielnych funkcjonariuszy, którzy są dumą polskiej policji” – powiedział podczas uroczystości szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Minister wskazał, że patronem odznaki jest „niezwykły policjant”, który zginął tragicznie. „Ten niezwykły policjant Andrzej Struj myślę, że gdyby był dzisiaj z nami, pewnie byłby dumny, że ma tak wspaniałych kolegów, którzy dokonują czynów niezwykłych” – podkreślił.

„Odznaka, której patronem jest Andrzej Struj jest odznaką dedykowaną niezwykłym funkcjonariuszom. Tym, którzy poza służbą podejmują działania w ochronie życia, zdrowia i mienia obywateli oraz tym, którzy w trakcie służby ratują ludzkie życie, narażając własne” – zaznaczył.

„Czytałem indywidualne uzasadnienia wniosków, czytałem opisy Waszych czynów. Wiem, jak wiele ryzykowaliście dla innych ludzi, naszych obywateli” – powiedział minister Kamiński. „Fakty, które poznałem wskazują, że jesteście nie tylko profesjonalni, ale że potraficie w skrajnych warunkach, gdzie Wasze życie i zdrowie jest zagrożone, zachować zimną krew. Wykazaliście się wielką odwagą, uratowaliście wiele istnień. Za to wszystko chciałbym podziękować” – dodał szef MSWiA.

Podczas uroczystości głos zabrał również Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. „Śp. podkom. Andrzej Struj to dla funkcjonariuszy polskiej policji postać wyjątkowa. Postać niezwykła, która stała się symbolem służby polskiego policjanta. Człowiek, który nie bał się podjąć interwencji w czasie wolnym od służby, narażając przy tym i oddając to co najcenniejsze, czyli własne życie” – podkreślił Komendant Główny Policji.

„Niemniej wyjątkowa z punktu widzenia naszego dzisiejszego funkcjonowania jest ta odznaka, którą dzisiaj po raz pierwszy w historii wręczył niezwykłym ludziom pan minister Mariusz Kamiński” – powiedział gen. insp. Jarosław Szymczyk.

„Kiedy czytałem opisy zdarzeń, które były z waszym udziałem, po raz kolejny uzmysłowiłem sobie to, że trzeba mieć w sobie ogromne poczucie odpowiedzialności i troski o drugiego człowieka, żeby w ogóle założyć policyjny mundur. W sposób uroczysty ślubować to, że będziecie stać na straży życia naszych obywateli nawet z narażeniem życia. Te słowa znajdują się na rewersie tego medalu +nawet z narażeniem życia+, ale ile trzeba mieć w sobie prawdziwej odwagi, żeby te słowa wprowadzić w życie” – dodał szef polskiej policji.

Odznakę imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja ustanowił w tym roku w 11. rocznicę śmierci policjanta szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jest ona przyznawana za działania podejmowane z narażeniem własnego życia lub zdrowia.

Młodszy aspirant Andrzej Struj pracował w wydziale wywiadowczo-patrolowym stołecznej komendy. 10 lutego 2010 r. na przystanku tramwajowym na warszawskiej Woli funkcjonariusz zwrócił uwagę dwóm wandalom. Interweniował, gdy rzucili w kierunku tramwaju koszem na śmieci, tłukąc szybę. Wówczas doszło do tragedii – wandale rzucili się na policjanta. Piotr R. przytrzymał policjanta, a Mateusz N. zadał mu kilka ciosów nożem o 20-centymetrowym ostrzu. 42-letni policjant zmarł w wyniku obrażeń. Osierocił dwie córki. Pośmiertnie został awansowany na stopień podkomisarza. (PAP)

Autorzy: Bartłomiej Figaj, Marta Stańczyk

bf/ mas/ lena/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -
?c=29894&m=1540752&a=289196&r=&t=html