Kamiński: wprowadzamy stały dodatek emerytalny dla druhów, którzy brali udział w akcjach gaśniczych

Zobacz

- Reklama -

Szef MSWiA zapowiedział w czwartek projekt ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. Dodał, że projekt ustawy jest odpowiedzią na postulaty różnych środowisk, a najważniejszym jego założeniem jest wprowadzenie stałego dodatku emerytalnego dla tych druhów i druhen, którzy przez 25 lat brali udział bezpośrednio w akcjach gaśniczych.

„Ten projekt ustawy dedykujemy wszystkim druhnom i druhom, którzy na co dzień – w dzień i w nocy – są gotowi walczyć z zagrożeniami, dbać o bezpieczeństwo swoich sąsiadów, najbliższych” – powiedział Kamiński.

„Każdy druh i druhna, którzy przechodzą na emeryturę – druhna w wieku 60 lat, druh w wieku 65 lat – i którzy przesłużyli 25 lat w akcjach ratowniczych, otrzymają 1/14 najniższego wynagrodzenia jako miesięczny dodatek emerytalny” – wyjaśnił z kolei wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Dodał, że będzie on wypłacany co miesiąc z puli Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA.

Wasik zwrócił uwagę, że dodatek będzie rósł z każdym podwyższeniem najniższego wynagrodzenia. „A przypominam, że rząd zapowiedział, że niedługo osiągnie to 4 tys. złotych” – dodał.

Jak zaznaczył, resort spodziewa się dużego procesu uzgadniania tych dodatków, gdyż dokładna ewidencja działań ratowniczych OSP prowadzona jest w Państwowej Straży Pożarnej od roku 2012. „Część starszych ochotników uzyska ten dodatek na podstawie oświadczeń trzech świadków zweryfikowanych przez gminę i na tej podstawie komendant powiatowy wyda decyzje do zakładu emerytalnego o przyznanie dodatku” – podkreślił.

Szef MSWiA poinformował, że resort przesyła projekt do dalszych prac rządowych „z intencja, żeby jak najszybciej pojawił się w parlamencie”. „Oczywiście rozpoczniemy też szerokie konsultacje społeczne, zwłaszcza z członkami OSP” – dodał Kamiński. (PAP)

Autorzy: Marcin Chomiuk, Agnieszka Ziemska, Hanna Dobrowolska

mchom/ agzi/ hd/ robs/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -