Kanadyjskie Centrum Cyberbezpieczeństwa ostrzegło przed rosyjskimi atakami

Udostępnij

Rządowe Centrum Cyberbezpieczeństwa działające w ramach Communications Security Establishment (CSE, wywiad elektroniczny) napisało w czwartkowym komunikacie, że apeluje szczególnie do odpowiedzialnych za „sieci krytycznej infrastruktury””, by zwiększyli czujność i polepszyli ochronę „przed zagrożeniami ze strony rosyjskich podmiotów działających na zlecenie rządu FR”.

Krytyczna infrastruktura, według definicji na stronie rządu Kanady, to pojęcie, które odnosi się do „procesów, systemów, budynków, technologii, sieci, zasobów i usług itp. o podstawowym znaczeniu dla zdrowia, bezpieczeństwa czy ekonomicznego dobrostanu Kanadyjczyków i skutecznego funkcjonowania rządu”.

Centrum Cyberbezpieczeństwa „jest świadome zagranicznych zagrożeń, w tym działań podejmowanych przez podmioty rosyjskie, których celem jest krytyczna infrastruktura Kanady, operatorzy systemów, ich operacyjna i informatyczna technologia” – napisano w komunikacie.

Kanada przekazała operatorom systemów zalecenia analogiczne do działań podjętych w USA i Wielkiej Brytanii, a Centrum wskazało, że ostrzeżenie wystosowane przez partnerów amerykańskich wzywa do szczególnej uwagi w przypadku słabych punktów systemów, o których wiadomo, że były już testowane przez rosyjskie podmioty. Amerykanie przekazali też informację o stosowanych przez hakerów taktykach, technikach i procedurach.

Wśród konkretnych zaleceń dla kanadyjskich operatorów znalazło się odcięcie „krytycznych komponentów i usług”, które mogą zostać uznane za pożądany cel ataku dla wrogich podmiotów. Inne zalecenie dotyczy sprawdzenia sprawności „ręcznych” narzędzi kontroli, umożliwiających np. wyłączanie i włączanie systemów bez pośrednictwa sieci komputerowej.

Zalecono stały monitoring sieci i przekazanie odpowiednich wytycznych personelowi IT, aktualizację systemów ochronnych i programów antywirusowych, wprowadzenie wielowarstwowych zabezpieczeń uwierzytelniania, sporządzenie kopii danych i backupów. „Przygotujcie plan reagowania na wypadek ataku, plan utrzymywania działalności i komunikacji, i bądźcie gotowi do ich użycia” – napisano w komunikacie, przypominając, by o wszystkich podejrzanych sytuacjach informować Centrum Cyberbezpieczeństwa.

Minister spraw zagranicznych Kanady zapowiedziała w czwartek podczas wizyty w Brukseli, że Kanada dołączy do decyzji swoich sojuszników w sprawie sankcji dla Rosji, szczególnie w odniesieniu do sektora finansowego, jeśli kraj ten podejmie dalsze działania naruszające suwerenność Ukrainy. Dodała, że Kanada odrzuca „fałszywą rosyjską narrację o tym, że Ukraina czy NATO są zagrożeniami”. Joly podkreśliła, że Rosja „może wybrać poważny dialog lub szybkie, ostre konsekwencje”.

Z Toronto Anna Lach (PAP)

lach/ mars/

Źródło:PAP

Zobacz

Zysk netto Mo-Bruku w I kw. 2022 r. spadł rdr o 32,4 proc. do 18,9 mln zł

Zysk netto działającego w branży przetwarzania odpadów Mo-Bruku spadł rdr w pierwszym kwartale 2022 r. o 32,4 proc. do 18,9 mln zł - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym. Przychody ze sprzedaży spadły o 17,9 proc. rdr do 49,6 mln zł, co - jak ocenia spółka - jest spowodowane m.in. przesunięciem realizacji projektów likwidacji „bomb ekologicznych”.

Minister Moskwa: polsko-niemiecki model biznesowy niemożliwy, bez wycofania Rosjan z rafinerii Schwedt

Wycofanie rosyjskiego udziału z rafinerii Schwedt jest podstawowym warunkiem Polski w pomocy dot. zwiększenia niezależności Niemiec od rosyjskiej ropy - podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że bez tego, żaden model biznesowy w tej sprawie nie jest możliwy.
- Reklama -