Kanadyjsko-niemieckie rozmowy o zakończeniu importu ropy i gazu z Rosji

Udostępnij

„Rozmawiałyśmy o działaniach w kierunku zakończenia wykorzystywania rosyjskich ropy, benzyny i gazu” – powiedziała Joly podczas konferencji prasowej.

Podkreśliła, że „jest jasne, iż prezydent Putin używa dostaw energii jako broni przeciw Europie” i dodała, że zwrot Niemcom serwisowanej w Kanadzie turbiny do gazociągu Nord Stream 1 posłużył do wykazania blefu ze strony Rosji. „Turbina znajduje się w Niemczech (…) Rosja próbuje nas podzielić” – dodała Baerbock.

Sprawa turbiny wywołała kontrowersje, krytykę ze strony Ukrainy, Rosja kwestionuje jakość napraw, ale kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział w środę, że nie ma problemów dotyczących zwrotu turbiny, z wyjątkiem brakujących informacji z Gazpromu.

Niemcy prowadzą rozmowy z Kanadą na temat eksportu gazu do Europy z wykorzystaniem terminalu LNG na wschodnim wybrzeżu Kanady – informował Reuters w ubiegłym tygodniu. Kanclerz Scholz będzie w sierpniu składał wizytę w Kanadzie.

Szefowe MSZ Kanady i Niemiec rozmawiały też w środę w Montrealu o kryzysie żywnościowym wywołanym przez Rosję w konsekwencji wojny na Ukrainie – napisała na Twitterze Joly. Port w Montrealu odgrywa kluczową rolę w eksporcie kanadyjskiego zboża.

Źródło:PAP

Zobacz

NBP: szacowana wartość nieruchomości mieszkaniowych wzrosła do 5,6 bln zł

Szacowana wartość nieruchomości mieszkaniowych w Polsce na koniec 2021 r. wyniosła ok. 5,6 bln zł, wobec 4,9 bln zł w 2020 r. - poinformował w opublikowanym w poniedziałek raporcie Narodowy Bank Polski.

UOKiK: Inspekcja Handlowa bada rynek dystrybucji węgla kamiennego

Inspekcja Handlowa prowadzi badanie rynku dystrybucji węgla kamiennego i sprawdza praktyki importerów, dystrybutorów i pośredników w sprzedaży, w tym właścicieli składów węgla - informuje UOKiK. Urząd przypomina, że za złamanie przepisów antymonopolowych grozi kara finansowa do 10 proc. rocznego obrotu.
- Reklama -

REKLAMA