Kanclerz Merkel w rocznicę napaści Niemiec na ZSRR: dla nas to powód do wstydu

Udostępnij

Zauważyła też, że obecna sytuacja w Rosji i na Białorusi “mocno obciąża nasze relacje”.

Miliony ludzi straciło życie, zwłaszcza w Rosji, na Ukrainie i Białorusi, ale także w krajach bałtyckich i innych byłych republikach radzieckich; Niemcy uznają swoją trwałą odpowiedzialność za zbrodnie tamtych czasów – powiedziała kanclerz. Nie wolno zapominać, że “jesteśmy to winni milionom ofiar i ich potomkom” – dodała.

Mimo strasznych wydarzeń wojennych, eksterminacji i wypędzenia, wielu z nich wyciągnęło do nas rękę, aby się pojednać – zauważyła. Za to – powiedziała kanclerz – jesteśmy głęboko wdzięczni.

Merkel podkreśliła politykę ostatniego przywódcy ZSRR Michaiła Gorbaczowa, która – jak zauważyła – umożliwiła Niemcom pokojowe zjednoczenie w 1990 r. Wskazała też na rozwój więzi społeczeństwa obywatelskiego obu krajów.

Dlatego bolesne jest to, “jak zaangażowanie społeczeństwa obywatelskiego w Rosji, ale także na Białorusi, zostało ostatnio ograniczone, a nawet uniemożliwione” – oświadczyła. “Kiedy pokojowo nastawieni protestujący i (…) opozycjoniści są zamykani w więzieniach, mocno obciąża to nasze relacje” – zaznaczyła.

Kanclerz podkreśliła jednak, że Rosja i Niemcy są ściśle powiązane historycznie, społecznie i gospodarczo. “Potrzebujemy także dalszego dialogu z Rosją” – oznajmiła kanclerz Merkel.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ mal/

Źródło:PAP

Zobacz

PKN Orlen i PKO BP zawarły transakcję swapu przychodu całkowitego

PKN Orlen zawarł z PKO BP transakcję swapu przychodu całkowitego (Total Return Swap), w odniesieniu do której instrumentem bazowym będzie 14.161.080 akcji spółki. Akcje te zostały nabyte przez PKO BP od Skarbu Państwa - podały spółki w komunikatach.

Juul Jorgensen: Baltic Pipe to wyraz europejskiej solidarności i współpracy

Baltic Pipe jest wyrazem europejskiej solidarności, współpracy i woli politycznej - oceniła szefowa dyrektoriatu ds. energii Komisji Europejskiej Ditte Juul Jorgensen podczas oficjalnego otwarcia gazociągu w tłoczni w Goleniowie (Zachodniopomorskie).
- Reklama -

REKLAMA