Kardynał Parolin: Watykan nie chce zablokować włoskiej ustawy o homo- i transfobii

- Reklama -

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej zabrał głos w związku z toczącą się we Włoszech dyskusją, wywołaną przez ujawnioną w mediach watykańską notę na temat projektu ustawy. Stolica Apostolska argumentuje w tej nocie do ambasady Włoch i rządu, że projekt narusza konkordat i ogranicza wolność działalności Kościoła katolickiego.

Kardynał Parolin powiedział portalowi watykańskich mediów, Vatican News, że zaaprobował treść tego, jak podkreślił, wewnętrznego dokumentu nieprzeznaczonego do publikacji i zawierającego wyrazy „pewnego zaniepokojenia” projektem ustawy.

„Chcę przede wszystkim sprecyzować, że w żaden sposób nie poproszono o zablokowanie ustawy. Jesteśmy przeciwko wszelkim postawom czy gestom nietolerancji i nienawiści z powodu orientacji seksualnej, jak i pochodzenia etnicznego czy wyznania” – podkreślił kardynał Parolin.

Hierarcha zaznaczył: „Nasze zaniepokojenie dotyczy problemów interpretacyjnych, jakie mogłyby wyniknąć w przypadku uchwalenia testu z tak niejasnymi i niepewnymi zapisami, które mogłyby odroczyć do momentu osądzenia zdefiniowanie tego, co jest przestępstwem, a co nim nie jest”.

Poza tym, jak dodał, projekt nie daje sędziom koniecznych parametrów, by dokonać takiego rozróżnienia. „Pojęcie dyskryminacji pozostaje zbyt nieokreślone” – ocenił sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Jego zdaniem mogłoby to prowadzić do uznania różnych zachowań za podlegające karze.

Wysłanie noty kardynał Parolin uznał za działanie „prewencyjne”. „To nie była ingerencja” – zapewnił.

Przytoczył słowa premiera Włoch Mario Draghiego, który oświadczył w środę w Senacie, że Italia to „kraj świecki, a nie wyznaniowy”. „Zgadzam się w pełni z premierem Draghim w sprawie świeckości państwa i suwerenności włoskiego parlamentu” – dodał.

Projekt ustawy przygotował deputowany centrolewicy Alessandro Zan. Jej celem – według wnioskodawcy i zwolenników, między innymi z Partii Demokratycznej oraz Ruchu Pięciu Gwiazd – jest zapobieganie i zwalczanie dyskryminacji oraz przemocy na tle płci, orientacji seksualnej, tożsamości płciowej i niepełnosprawności.

Projekt przewiduje rozszerzenie kategorii przestępstw z nienawiści na tle dyskryminacji rasowej, etnicznej czy religijnej, wpisanych do kodeksu karnego, na takie czyny wobec osób homoseksualnych, kobiet, niepełnosprawnych.

Ponadto zapisano w nim wprowadzenie ogólnokrajowego dnia przeciw homofobii i transfobii. Ma być on poświęcony krzewieniu, także w szkołach każdego szczebla, szacunku, postaw włączających i sprzeciwu wobec uprzedzeń i dyskryminacji. Taki dzień według wnioskodawców ma służyć „upamiętnieniu, informacji i refleksji”, a w jego ramach szkoły i administracje publiczne mają organizować inicjatywy na rzecz uwrażliwienia wobec uprzedzeń homo- i transfobicznych.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -