- Reklama -

Karpaty: orły przednie rozpoczęły wysiadywanie jaj

Zobacz

- Reklama -

Jak zaznaczył, „lęgi zapowiadają się optymistycznie”. „Jeśli nie pojawią się załamania pogody, np. długotrwałe ulewy, czy gwałtowne burze, to większość par, która przystąpiła do lęgów szczęśliwie odchowa swoje potomstwo” – wyjaśnił ornitolog.

Przypomniał, że „prawie 70 proc. samic orłów składa po dwa jaja, pozostałe po jednym”.

Wysiadywanie trwa 40 dni. „Orły przednie odchowują tylko jedno pisklę, gdyż młode względem siebie zachowują się agresywnie. Jest to tak zwany +kainizm+, to znaczy starsze pisklę eliminuje młodszego, słabszego osobnika. Rodzice nie ingerują w rywalizację potomstwa” – mówił dr Stój.

Orzeł przedni jest dużym ptakiem szponiastym; bardzo rzadko występuje w naszym kraju. W Polsce żyje ok. 35 par, najwięcej – ok. 30 par – w Karpatach, a przede wszystkim w Górach Sanocko-Turczańskich, Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Poza Karpatami stwierdzono gniazdowanie jedynie na Wybrzeżu Bałtyckim – w Słowińskim Parku Narodowym.

Długość ciała orła przedniego przekracza 80 cm, a rozpiętość skrzydeł – dwa metry. Żywi się głównie ssakami i ptakami. Poluje m.in. na zające, młode sarny, lisy, kuny, łasice, gronostaje, gryzonie, sowy, kruki, myszołowy. Czasami może też upolować domowy drób lub kota. Nie gardzi również padliną. Pikując w locie osiąga prędkość do 160 km/godz.

Gniazda orła przedniego znajdują się w miejscach odludnych, w koronach wysokich drzew iglastych lub na półkach skalnych.(PAP)

Autor: Alfred Kyc

kyc/ mmu/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -