- Reklama -

KE: von der Leyen była zaskoczona, gdy Michel usiadł na jedynym krześle obok Erdogana

Zobacz

- Reklama -

W internecie dostępne jest nagranie z wtorkowego spotkania, na którym widać, jak szefowa KE, jedyna kobieta biorącą udział w rozmowach, gestykuluje z niedowierzaniem i wydaje westchnienie, gdy Erdogan i Michel zajęli dwa jedyne przygotowane krzesła na sali. Na kolejnych ujęciach widać, jak von der Leyen siedzi na sofie w trakcie rozmowy.

„Przewodnicząca Komisji była wyraźnie zaskoczona. (…) Powinna siedzieć dokładnie tak samo, jak przewodniczący Rady Europejskiej i prezydent Turcji” – powiedział rzecznik Mamer pytany w środę o to wydarzenie.

Jak podał Reuters, rząd turecki nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Stanowisko szefa Rady Europejskiej jest protokolarnie wyżej od stanowiska przewodniczącego Komisji Europejskiej jeśli chodzi o relacje pozaunijne.

Reuters przypomina, że gdy turecki przywódca przybył do Brukseli na rozmowy z szefami KE i Rady Europejskiej, to na sali były trzy krzesła.

Mamer poinformował też, że von der Leyen postanowiła nie robić z wydarzenia problemu i w rozmowie poruszyła kwestie praw kobiet i Konwencji Stambulskiej dotyczącej przemocy wobec kobiet, z której Turcja wycofała się w zeszłym miesiącu.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ap/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -