KE zaakceptowała krajowy plan odbudowy Włoch

Udostępnij

Podczas wspólnej konferencji prasowej z Draghim w jednym ze studiów w miasteczku filmowym Cinecitta von der Leyen powiedziała: „Jestem tu, by powiedzieć, że macie całkowite poparcie Komisji Europejskiej”.

„Dzięki aktywnej polityce na rzecz zatrudnienia, którą wprowadzacie w życie, dacie nowe szanse młodzieży” – dodała. Za kluczowe uznała zapowiedziane przez włoski rząd reformy w celu zniesienia obciążeń biurokratycznych oraz wymiaru sprawiedliwości.

„To reformy, o które Włosi prosili od lat, a teraz stają się one faktem” – oświadczyła von der Leyen. Jej zdaniem ten „ambitny, dalekowzroczny plan pozwoli nakreślić lepszą przyszłość dla Włochów i dla UE”.

„Wychodząc z kryzysu pandemicznego zainspirowaliście cały kontynent, pokazaliście, jakie jest prawdziwe znaczenie solidarności” – oceniła.

Wyraziła też uznanie dla przebiegu kampanii szczepień we Włoszech oceniając, że „posuwa się ona do przodu tak szybko, jak drużyna Azzurrich” na Mistrzostwach Europy.

Aprobata ze strony KE oznacza, że do lipca Włochy otrzymają pierwszą transzę w wysokości prawie 25 miliardów euro z łącznej sumy 191,5 mld euro, przewidzianej do roku 2026.

Premier Mario Draghi wyjaśnił, odnosząc się do organizacji konferencji prasowej w miasteczku filmowym Cinecitta: „Wybór miejsca jest bardzo symboliczny. Tutaj w latach powojennych nasze kino opowiadało o życiu włoskich rodzin, najpierw o ubóstwie, potem o pracy i wreszcie o entuzjazmie”.

Zatwierdzenie planu odbudowy nazwał „świtem ożywienia” Włoch i „powodem do dumy”.

Pieniądze z Funduszu Odbudowy muszą zostać „wydane wszystkie i dobrze, w sposób skuteczny i uczciwy” – mówił szef rządu.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ akl/

Źródło:PAP

Zobacz

Bloomberg: Europa jest gotowa na zimę bez rosyjskiego gazu

Wielkie zakupy gazu ziemnego w Europie oznaczają, że tej zimy nie powinno zabraknąć tego paliwa do produkcji energii i zrównoważenia dostaw z Rosji - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Bloomberg New Energy Finance (BNEF), firmy doradczej w dziedzinie energetyki.

Białystok oszczędza energię

Ograniczenia w podświetleniu budynków, zalecenia dla szkół, by np. nie otwierać okien gdy włączone są kaloryfery czy gasić światło w pomieszczeniach, gdy w środku nikogo nie ma - to niektóre metody na oszczędzanie energii w Białymstoku. Miasto rozważa, czy nie wyłączyć co trzeciej latarni.
- Reklama -

REKLAMA