KE zatwierdziła kontrakt z firmą Novavax na 200 milionów dawek szczepionki

Udostępnij

W ramach tej umowy państwa członkowskie UE będą mogły zakupić do 100 mln dawek szczepionki Novavax, z opcją 100 mln dodatkowych dawek w czwartym kwartale 2021 roku oraz w latach 2022 i 2023.

“Ponieważ nowe warianty koronawirusa rozprzestrzeniają się w Europie i na świecie, ta nowa umowa z firmą, która już z powodzeniem testuje swój preparat przeciwko tym wariantom, stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla naszej populacji. To dodatkowo wzmacnia nasze szerokie portfolio szczepionek, z korzyścią dla Europejczyków i naszych partnerów na całym świecie” – skomentowała zawarcie umowy z amerykańskim koncernem przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Europejska Agencja Leków (EMA) wciąż prowadzi ewaluację szczepionki Novavax przed dopuszczeniem jej na rynek unijny. Preparat amerykańskiej firmy jest oparty na białku i działa na podobnej zasadzie, jak znane szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B albo tężcowi. Wymaga podania dwóch dawek.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ ap/

Źródło:PAP

Zobacz

We wtorek rano ropa naftowa na giełdzie w Londynie drożeje o 0,64 proc.

Ropa naftowa Brent na giełdzie w Londynie drożeje we wtorek rano o 0,64 proc., do 89,43 dol. za baryłkę. Rosną też notowania ropy naftowej WTI na giełdzie w Nowym Jorku - o 0,48 proc.

Francja: Magazyny gazu w kraju zostały napełnione przed zimą

Francuskie rezerwy gazu na zimę są pełne – poinformowała w środę Komisja Regulacji Energetyki (CRE), która jednak apeluje do Francuzów, aby nadal uczestniczyć we wspólnym wysiłku w celu zmniejszenia zużycia energii.
- Reklama -

REKLAMA