KGHM złożył pierwszy w Polsce wniosek o ocenę technologii SMR do Państwowej Agencji Atomistyki

Udostępnij

“To historyczny dzień nie tylko dla KGHM, ale także dla Polski. Robimy kolejny znaczący krok w kierunku atomu. Dziś – jako pierwsi w kraju – złożyliśmy do Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o ocenę technologii SMR, którą chcemy wdrożyć. Tym samym zapominamy o trybie przypuszczającym, mówiąc o energii atomowej z małych reaktorów jądrowych w naszym kraju” – powiedział podczas konferencji prasowej prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.

Wiceprezes KGHM Andrzej Kensbok poinformował, że “szacunkowy koszt budowy elektrowni wraz infrastrukturą to 1,5-2 mld dol.”.

KGHM pracuje nad inwestycją wspólnie z amerykańską firmą NuScale.

Jak mówił Chludziński, kolejnym krokiem będzie przygotowanie studium lokalizacyjnego. Zaznaczył też, że KGHM bierze pod uwagę kilka miejsc, kryteria wyboru dotyczą m.in. zgodności z polskim prawem, ochrony środowiska czy kwestii ekonomicznych. “Do tego trwają już prace nad uruchomieniem w kraju Testowego Centrum Sterowania. Będą się tam szkolić operatorzy i specjaliści od energii jądrowej” – dodał.

KGHM w lutym tego roku podpisał umowę z amerykańską firmą NuScale Power w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem zaawansowanych małych reaktorów modułowych (SMR)

Źródło:PAP

Zobacz

Prezes NBP: nic nie upoważnia do myślenia o inflacji na poziomie dwudziestu iluś procent

Nic nie upoważnia nas do myślenia o inflacji na poziomie dwudziestu iluś procent, którą niektórzy straszą - stwierdził w czwartek prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Jego zdaniem nawet jeśli inflacja wzrośnie na początku roku, to potem na całym świecie spadnie.

Umowa z dostawcą SaaS. Co trzeba wiedzieć?

SaaS (Software as a Service), czyli „oprogramowanie jako usługa”,...
- Reklama -

REKLAMA