KGP: od początku roku zrealizowano ponad 140 konwojów; sprowadzono do Polski ponad 240 przestępców

Zobacz

- Reklama -

Rzecznik Komendy Głównej Policji w rozmowie z PAP podkreślił, że na co dzień konwojami osób poszukiwanych nie tylko za kradzieże i oszustwa, ale także za rozboje, gwałty, zabójstwa czy udział w zorganizowanych grupach przestępczych zajmuje się Wydział Konwojowy Biura Prewencji Komendy Głównej Policji.

„Pomimo trwającej od 2020 roku pandemii COVID-19 i związanych z tym ograniczeniami i utrudnieniami w przemieszczaniu się w ruchu międzynarodowym, licznymi obostrzeniami oraz warunkami wjazdu i pobytu w poszczególnych krajach na świecie, Wydział Konwojowy Biura Prewencji KGP konsekwentnie realizuje konwoje osób pozbawionych wolności, przekazywanych na podstawie uregulowań prawnych, umów i porozumień o charakterze międzynarodowym” – tłumaczył inspektor Mariusz Ciarka.

Wskazał, że konwoje są w głównej mierze wykonywane drogą lotniczą, ale też w szczególnie uzasadnionych przypadkach morską i lądową. „W 2020 roku w ramach 234 konwojów sprowadzono do kraju, z państw niegraniczących z Polską, 515 osób poszukiwanych” – podał rzecznik KGP.

„Natomiast w roku bieżącym zrealizowano już 142 konwoje zagraniczne, w ramach których przekonwojowano do Polski 243 osoby. W konwojach łącznie uczestniczyło 398 policjantów” – wyjawił.

Przekazał, że konwoje realizowane były zarówno z krajów europejskich (m.in. Wlk. Brytanii, Hiszpanii, Holandii, Francji), jak i tzw. „międzykontynentalne” z USA, Wenezueli, Tajwanu, Panamy. „Do ich wykonywania poza funkcjonariuszami Biura Prewencji KGP kierowani są policjanci Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA”, Samodzielnego Pododdział Kontrterrorystycznego Policji w Warszawie, Wydziału Konwojowego KGP, Oddziału Prewencji Policji w Warszawie i Komisariatu Policji Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie” – wyliczył.

„Podkreślenia wymaga szczególny charakter przedmiotowych zadań, które bezpośrednio wpływają na wywiązywanie się Rzeczypospolitej Polskiej ze zobowiązań wobec partnerów zagranicznych, jak również zapewnienie sprawnego funkcjonowania organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Właściwy poziom ich realizacji, stanowi także istotny element w przedmiocie budowania pozytywnego wizerunku polskiej Policji na arenie międzynarodowej” – podkreślił.

Poinformował również, że w ostatnim czasie do Polski został sprowadzony 40-latek poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i listem gończym. „Został zatrzymany w Królestwie Niderlandów i już pod specjalną policyjną eskortą trafił do Polski. Mężczyzna jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, której członkowie zajmowali się praniem pieniędzy pochodzących z przemytu narkotyków” – powiedział dodając, że w tym śledztwie zabezpieczono 1,4 miliarda złotych.

Przekazał także, że sprowadzono do Polski także Wiesława Z., mieszkańca Sejn (Podlaskie) podejrzanego o to, że 20 lat temu zabił ze szczególnym okrucieństwem Stanisława B. Do zabójstwa doszło w połowie czerwca 2000 roku. Według ustaleń śledczych, przed zabójstwem B. był przetrzymywany i przykuty do drzewa. Mężczyzna zginął od trzech ciosów nożem – dwóch w okolice serca i jednego w udo.

„Istotne wsparcie w wykonywaniu przez policję tego rodzaju zadań stanowi ścisła współpraca z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, dzięki której do realizacji konwojów zagranicznych wykorzystywane są również wojskowe samoloty transportowe” – dodał. (PAP)

autor: Bartłomiej Figaj

bf/ mark/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -