KGP: więcej policjantów na drogach w czasie majówki

Zobacz

- Reklama -

Na polskich drogach będzie więcej policjantów. „Do służby wyjadą m.in. policjanci ze specjalnych grup SPEED. Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie ograniczeń prędkości oraz właściwego zachowania wobec niechronionych uczestników ruchu” – podkreślił komisarz.

„Ponadto podczas kontroli będą sprawdzać stan trzeźwości, w celu wyeliminowania kierujących pojazdami będących po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka. Policjanci zwracać będą również uwagę na korzystanie przez użytkowników pojazdów z pasów bezpieczeństwa, a także właściwe przewożenie dzieci w pojazdach” – tłumaczył Opas.

Wskazał, że od kilku lat rosnąca liczba jednośladów na polskich drogach wpływa na udział zdarzeń drogowych z udziałem użytkowników tych pojazdów. „Zdarzenia, w których uczestniczą motocykliści często pociągają za sobą poważne skutki. Przypominamy, więc na zwracanie szczególnej uwagi na użytkowników jednośladów, którzy są mniej widoczni na drodze niż kierujący samochodami” – zaznaczył.

„Do motocyklistów apelujemy natomiast m.in. o dostosowanie prędkości do warunków ruchu i czytelne sygnalizowanie manewrów. Elementy odblaskowe na motocyklowej kamizelce zdecydowanie zwiększą widoczność kierującego jednośladem” – zaapelował.

„Pamiętajmy, że na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego wpływa wiele istotnych czynników m.in. sprawność pojazdu, stan psychofizyczny kierujących pojazdami, pogoda, a przede wszystkim respektowanie przepisów przez uczestników ruchu drogowego. Ponadto, bardzo ważna jest kultura jazdy oraz wzajemny szacunek, które wpływają na poczucie bezpieczeństwa, co w konsekwencji może przełożyć się na mniejszą liczbę zdarzeń w ruchu drogowym” – tłumaczył.

Komisarz Robert Opas przekazał też dane dotyczące wypadków w zeszłych latach. „W tym samym okresie ubiegłego roku na drogach doszło do 185 wypadków (w 2019 r. – 252) , w których zginęło 26 osób (2019 – 21) a rannych zostało 208 osób (2019 – 297)” – powiedział.

„Policjanci wyeliminowali też z ruchu 1111 (2019 r. – 1207) nietrzeźwych kierowców” – dodał Opas.

Z kolei rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka w rozmowie z PAP podkreślił, że podczas majówki należy zachowywać się odpowiedzialnie. „Stan epidemii w Polsce cały czas trwa. Obowiązują nadal określone ograniczenia, nakazy i zakazy” – zaznaczył.

Inspektor Mariusz Ciarka zapowiedział, że policjanci będą zwracać uwagę na obowiązek zakrywania ust i nosa. „Będziemy również kontrolować kierujących i sprawdzać stan techniczny pojazdów, a w związku ze stanem epidemii zwracać również uwagę na przepisy sanitarne” – podał.

„Pamiętajmy, że w nagłych przypadkach, kiedy potrzebujemy pomocy czy wsparcia możemy liczyć na policjantów. Będziemy starali się być głównie tam, gdzie naszej pomocy mogą oczekiwać obywatele” – dodał Ciarka. (PAP)

autor: Bartłomiej Figaj

bf/ jann/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -