Kiedy i komu należy się samochód zastępczy z OC?

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
5 min

Statystyki wypadków drogowych wykazują, że w zeszłym roku w naszym kraju wydarzyło się 16 421 wypadków, które można określić jako zderzenie pojazdów w ruchu. W wielu tych sytuacjach uszkodzenia pojazdu były na tyle poważne, że kierowca nie był w stanie kontynuować podróży. W tym przypadku kierowca może się ubiegać się o samochód zastępczy na trzy sposoby: samochód z OC sprawcy zdarzenia, samochód zastępczy w ramach AC lub rozszerzonego OC albo samochód zastępczy w ramach assistance. Specjaliści z ERGO Hestia tłumaczą, komu należy się auto zastępcze.

Z tekstu dowiesz się:

  • na jakiej zasadzie przyznaje się auto z OC sprawcy,
  • jak uzyskać samochód zastępczy w ramach AC lub rozszerzonego OC,
  • jak działa assistance.

Kierowca jest zobowiązany opłacić ubezpieczenie OC pojazdu, aby w ogóle móc poruszać się nim po drodze. Czy jednak to wystarcza? Co w przypadku, gdy to Ty jesteś sprawcą zdarzenia albo samochód został skradziony? Jak wygląda sytuacja, gdy przebywasz za granicą? Razem ze specjalistami z firmy ubezpieczeniowej ERGO HESTIA wyjaśniamy, jak ubiegać się o auto zastępcze.

Auto zastępcze z OC sprawcy – jak to działa?

Ubezpieczenie OC pojazdu jest ubezpieczeniem obowiązkowym, które obejmuje rekompensatę szkód wyrządzonych przez ubezpieczonego osobom trzecim. W razie wypadku osoba poszkodowana jest zdana na ubezpieczenie sprawcy – kontaktuje się z jego ubezpieczycielem i uzyskuje od niego wszystkie informacje (lub kontaktuje się ze swoim ubezpieczycielem, jeśli oferuje on bezpośrednią likwidację szkód).

- Advertisement -

Aby otrzymać auto zastępcze jako osoba poszkodowana, powinieneś:

  • Złożyć oświadczenie u ubezpieczyciela sprawcy, że chcesz skorzystać z auta zastępczego (pamiętaj, żeby dobrze to uargumentować, np. potrzebujesz auta do dojazdu do pracy lub nagłych sytuacji).
  • Poznać zasady wynajmu samochodu na OC sprawcy.
  • Zapoznać się z tym, jak wygląda zwrot kosztów.

Samochód zastępczy z OC sprawcy musi być tej samej klasy lub niższej niż Twój. Ubezpieczyciel nie może jednak narzucać stawki wynajmu czy limitu kilometrów.

Samochód zastępczy dla sprawcy zdarzenia lub w razie kradzieży – rozwiązanie w ramach AC i rozszerzonego OC

Ubezpieczenie autocasco nie jest obowiązkowe dla kierowców, jednak warto rozważyć jego zakup. Obejmuje ono ochronę samochodu ubezpieczonego w sytuacji wypadku na drodze (nawet spowodowanego przez właściciela samochodu), kradzieży lub zniszczenia.

W przypadku ERGO Hestia opcja pojazdu zastępczego jest dostępna we wszystkich 3 wariantach ubezpieczenia AC. Jeśli jednak nie zdecydujesz się na samochód zastępczy, zostaną Ci wypłacone środki z ubezpieczenia.

Samochód zastępczy w ERGO Hestia możesz również otrzymać w ramach rozszerzonego OC – w wariancie Kompleksowa ochrona (największym). Ubezpieczenie obejmuje wynajem pojazdu zastępczego w razie zderzenia się pojazdów spowodowanego przez kierującego ubezpieczonym pojazdem. W tej sytuacji także drugi kierowca może się ubiegać o auto zastępcze dzięki możliwości wynajmu samochodu z OC sprawcy.

Samochód zastępczy na czas naprawy w ramach assistance – co zrobić w razie awarii lub wypadku za granicą?

Jeśli często wyjeżdżasz swoim autem za granicę, np. na ferie zimowe lub wakacje, pewnie nie raz zastanawiałeś się, co byś zrobił, gdyby przydarzył Ci się wypadek uniemożliwiający dalszą podróż. Jak zadbać wtedy o zorganizowanie samochodu zastępczego?

W takich sytuacjach przyda Ci się ubezpieczenie assistance. To usługa natychmiastowej pomocy na drodze dla kierowców, którą możesz wezwać za pośrednictwem Centrum Alarmowego.

Kiedy jest możliwa organizacja samochodu zastępczego w ramach assistance? Sprawdź:

  • Wypadek za granicą – jeśli Twój samochód został uszkodzony w wyniku zderzenia się pojazdów, wandalizmu, potrącenia, zetknięcia pojazdu ze zwierzętami, pożaru lub poprzez sprzęt sportowy przewożony na bagażniku, przysługuje Ci wynajem pojazdu do 5 dni.
  • Kradzież pojazdu lub jego części – otrzymujesz auto zastępcze na okres do 7 dni.
  • Awaria lub unieruchomienie pojazdu – pojazd zastępczy jest udostępniony do 5 dni (maksymalnie 2 razy w ciągu ubezpieczenia).

Samochód zastępczy można uzyskać na kilka sposobów. Tylko w przypadku pojazdu zastępczego z OC sprawcy nie masz większego wpływu na to, czy go otrzymasz (wszystko zależy bowiem od ubezpieczenia sprawcy). Wszystkie inne sposoby zależą od Ciebie – tego, jaki dodatkowy pakiet ubezpieczenia wybierzesz: rozszerzone OC bądź AC oraz assistance. Pamiętaj jednak, że samochód zastępczy jest wydawany na czas naprawy pojazdu kierowcy. Wyjątkiem jest stwierdzona szkoda całkowita – wówczas pojazd zastępczy przysługuje Ci do czasu pozyskania nowego samochodu lub wypłacenia odszkodowania.

Udostępnij
- REKLAMA -