Kielce: przedstawiono pierwszych finalistów zawodów marsjańskich ERC

Udostępnij

Jak poinformował we wtorek PAP Maciej Myśliwiec z biura prasowego ERC, w finale zawodów organizowanych w Kielcach zobaczymy reprezentantów siedmiu krajów: Szwajcarii, Niemiec, Turcji, Włoch, Bangladeszu, Hiszpanii i Polski.

Zaznaczył, że drużyny z Polski, które od lat są faworytami międzynarodowych konkursów robotycznych, uplasowały się wysoko w rankingu. Wśród zespołów na marsyardzie zobaczymy m.in. AGH Space Systems z łazikiem Kalman, SKA Robotics z łazikiem Sirius II oraz KNR Rover Team z łazikiem Hal-062 z Politechniki Warszawskiej, czy IMPULS z łazikiem IMPULS II z Politechniki Świętokrzyskiej.

Tegoroczne zawody odbędą się w dniach 9–11 września i wzorem poprzednich lat zostaną przeprowadzone w dwóch formułach: stacjonarnej, w której biorą udział roboty skonstruowane przez drużyny oraz unikalnej – zdalnej. Zespoły rywalizujący zdalnie połączą się z robotem mobilnym Leo Rover, zlokalizowanym na terenie Politechniki Świętokrzyskiej. Łazikiem będą sterować ze swoich krajów.

Uczestników zdalnej formuły zawodów poznamy w sierpniu, po zakończeniu kwalifikacji. W obu formułach kryteria wyboru są podobne – decyduje dokumentacja przygotowana przez zespoły.

Podobnie jak w poprzednim roku tegoroczny tor będzie inspirowany fragmentem równiny wulkanicznej Marsa o nazwie Elysium Planitia. “Naszym celem jest odwzorowanie zadań misji NASA czy ESA, które są realizowane na Marsie. Dlatego też wygląd toru jest konsultowany z geologami planetarnymi, aby było to wierne odtworzenie powierzchni Marsa. Kielecki tor marsjański jest największym tego typu obiektem na świecie” – zaznaczył.

Myśliwiec podkreślił, że zawody marsjańskie to niejedyna atrakcja, jaka czeka na odwiedzających wrześniowe wydarzenie. W programie ERC 2022 przewidziano interdyscyplinarne debaty dot. przyszłości ludzkiego osadnictwa na Czerwonej Planecie, przetrwania pierwszych astronautów w stałych bazach księżycowych, jak i ważnych tematów związanych z komercjalizacją i wykorzystaniem technologii kosmicznych na Ziemi.

“Równocześnie goście wydarzenia będą mogli zobaczyć na żywo nowoczesne rozwiązania robotyczne, doświadczyć filmów 3D, wyjaśniających zjawisko zorzy polarnej czy opisujących strukturę lodowych pierścieni Jowisza, a także samemu poprowadzić łazik i wykonać nim zadanie na miarę prawdziwej misji marsjańskiej” – dodał.

Wśród prelegentów tegorocznej edycji zobaczymy m.in.: Gianfranco Visentina, kierującego Sekcją Automatyki i Robotyki Europejskiej Agencji Kosmicznej, prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorza Wrochnę oraz dyrektor generalną Explore Mars Europe – Artemis Westenberg.

European Rover Challenge odbywa się pod stałym patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Polskiej Agencji Kosmicznej. Współorganizatorami tegorocznej edycji ERC są Europejska Fundacja Kosmiczna oraz Politechnika Świętokrzyska. Projekt dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

W ubiegłorocznej edycji wydarzenia, dzięki internetowej transmisji, uczestniczyło niemal pół miliona osób z całego świata. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Buda: rząd przeznaczy 50 mln zł rocznie na wykup byłych mieszkań pracowniczych

50 mln rocznie przekaże polski rząd samorządom, które zdecydują się wykupić od podmiotów prywatnych dawne mieszkania pracownicze, aby ich lokatorom nie groziły podwyżki czynszu - powiedział PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w Zgierzu (woj. łódzkie), gdzie jest ok. 40 takich mieszkań.

Uczenie maszynowe i inteligentne systemy w ochronie przed cyberprzestępczością

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa zrobią wszystko, co w ich mocy,...
- Reklama -

REKLAMA