Kolejne wzrosty i rekordy na Wall Street

Zobacz

- Reklama -

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował 0,95 proc., do 34.196,82 pkt. Indeks jest 2,6 proc. poniżej historycznego szczytu notowań.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł 0,58 proc., do 4.266,49 pkt i jest najwyżej w historii.

Nasdaq Composite zyskał 0,69 proc. i zamknął sesję na poziomie 14.369,71 pkt. To nowy rekord tego indeksu.

„Przy obecnym optymizmie rynki są narażone na samozadowolenie i podatność na wstrząsy – na każdy sygnał, że stopy procentowe mogą pójść w górę i rentowności obligacji mogą wzrosnąć” – powiedział Gaurav Mallik, główny strateg portfelowy w State Street Global Advisors.

Wzrosły akcje Microsoftu, którego kapitalizacja po raz pierwszy w historii przekroczyła wartość 2 bilionów USD.

Akcje producenta leków Eli Lilly rosły 9,5 proc. po tym, jak lek na Alzheimera otrzymał oznaczenie „przełomowej terapii” od Agencji ds. Żywności i Leków USA. Oznaczenie wskazuje, że leczenie tym lekiem może wykazywać znaczną poprawę w stosunku do istniejących terapii i kwalifikuje lek do przyspieszonego zatwierdzenia.

Accenture szedł w górę o 2,5 proc. Firma konsultingowa pobiła szacunki o 17 centów, z kwartalnym zyskiem na akcję na poziomie 2,40 USD. Dochody też przewyższyły prognozy.

Dollar Tree spadał o 2 proc. Piper sandler obniżył rekomendację dla akcji spółki do „neutralnie” z „przeważaj”.

Prezydent Joe Biden ogłosił w czwartek osiągnięcie porozumienia pomiędzy Białym Domem i senatorami z obydwu partii ws. pakietu inwestycji w infrastrukturę wartych prawie 1 bilion dolarów. Według Bidena mają one stworzyć „miliony” miejsc pracy.

Choć szczegóły planu są jeszcze nieznane, wiadomo że będzie on znacznie okrojony w stosunku do początkowej propozycji Bidena, zakładającej wydatki 2,3 biliona dolarów na remont dróg, rozszerzenie sieci szerokopasmowego internetu, czy połączeń kolejowych. Nowy plan zakłada wydatki 973 mld dolarów przez pięć lat, w tym m.in. przeznaczenie 109 mld na budowę i naprawę dróg, 66 mld na inwestycję w kolej, 65 mld na internet i 73 na infrastrukturę energetyczną.

„W Waszyngtonie mówiło się o porozumieniu ws. infrastruktury przez lata. Prezydent i Kongres, który wybraliście w 2020 r. osiągnął porozumienie, które odpowiada na potrzeby XXI w.” – stwierdził kongresmen Tom Malinowski z New Jersey.

Plan inwestycji jest kolejną rundą potężnych wydatków publicznych planowanych przez administrację Bidena. W ramach pandemicznego planu ratunkowego dla gospodarki Kongres przyjął w marcu plan wydatków opiewający na 1,9 bln.

W centrum uwagi inwestorów były też najnowsze dane makro.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 411 tys. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 380 tys. wobec 418 tys. poprzednio, po korekcie z 412 tys.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła zaś 3,39 mln w tygodniu, który skończył się 12 czerwca. Analitycy oczekiwali 3,47 mln wobec notowanych poprzednio 3,534 mln, po korekcie z 3,518 mln.

Produkt Krajowy Brutto USA w I kwartale 2021 roku wzrósł o 6,4 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kdk – podał Departament Handlu w trzecim, ostatnim wyliczeniu. Oczekiwano +6,4 proc.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w maju wzrosły o 2,3 proc. mdm wobec spadku miesiąc wcześniej o 0,8 proc. mdm, po korekcie z -1,3 proc. Oczekiwano +2,8 proc.

(PAP Biznes)

kkr/ pr/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -