- Reklama -

Komisarz UE: pomożemy Indiom w walce z pandemią

Zobacz

- Reklama -

Państwa unijne dostarczą Indiom pomoc już w najbliższych dniach. Irlandia przekaże 700 koncentratorów tlenu, jeden generator tlenu, 365 respiratorów, Belgia – 9 tys. dawek leku przeciwwirusowego remdesivir, Rumunia – 80 koncentratorów tlenu i 75 butli z tlenem, Luksemburg – 58 respiratorów, Portugalia – 5,5 tys. fiolek remdesiviru, Szwecja – 120 respiratorów.

W najbliższych dniach spodziewane jest większe wsparcie ze strony innych państw członkowskich UE, w tym Francji i Niemiec.

„UE jest w pełni solidarna z narodem indyjskim i jest gotowa zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby go wesprzeć w tym krytycznym momencie. Chciałbym podziękować naszym państwom członkowskim za ich hojne oferty pomocy, które pokazują, że UE jest zaufanym partnerem i przyjacielem w potrzebie. Zasięg unijnego mechanizmu ochrony ludności znacznie wykracza poza granice UE” – powiedział Lenarczicz.

Każdy kraj na świecie, ale także ONZ i jej agencje lub odpowiednia organizacja międzynarodowa, mogą zwrócić się o pomoc do unijnego mechanizmu ochrony ludności. W 2020 roku mechanizm był uruchamiany ponad 90 razy, m.in. w odpowiedzi na pandemię koronawirusa, gigantyczną eksplozję w stolicy Libanu Bejrucie, powodzie na Ukrainie, w Nigrze i Sudanie, trzęsienie ziemi w Chorwacji, cyklony tropikalne w Ameryce Łacińskiej i Azji.

W Indiach od początku pandemii na Covid-19 zmarło już prawie 200 tys. osób. Pomoc w walce z koronawirusem zadeklarowała indyjska armia, która będzie uzupełniała zapasy tlenu, a emerytowani lekarze wojskowi wesprą służbę zdrowia.

Jak przekazał Reuters, ostatniej doby w Indiach zarejestrowano 2771 przypadków śmiertelnych w związku z Covid-19 oraz 323 144 nowych zakażeń koronawirusem.

Bilans nowych infekcji jest niższy od rekordu z poniedziałku, ale to szósty dzień z rzędu, gdy liczba zakażeń wyniosła ponad 300 tys.

We wtorek na subkontynent indyjski mają dotrzeć środki medyczne z Wielkiej Brytanii, w tym 100 respiratorów oraz 95 koncentratorów tlenu, które – jak podała brytyjska ambasada – mają zapewnić tlen przy 250 łóżkach przez rok.

Premier Indii Narendra Modi apelował do obywateli, by szczepili się przeciw Covid-19 i zachowywali środki bezpieczeństwa w związku z „lawiną zakażeń”. W miastach szczególnie poszkodowanych przez pandemię ciała poddawane są kremacji w prowizorycznych obiektach w parkach i na parkingach, zaś chorzy w krytycznym stanie czekają na przyjęcie przed szpitalami.

Indie od początku pandemii odnotowały 17,64 mln przypadków zakażeń koronawirusem oraz 197 894 zgonów w związku z Covid-19, chociaż eksperci twierdzą, że te statystyki mogą być znacznie zaniżone. Kraj jest w trakcie negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi, które w poniedziałek ogłosiły, że zamierzają przekazać do 60 mln dawek szczepionki przeciwko Covid-19 firmy AstraZeneca innym krajom.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -