Kontrakty na gaz w Europie rosną o prawie 20 proc. do rekordowych poziomów

Udostępnij

Referencyjna cena energii elektrycznej w Niemczech wzrosła w poniedziałek o ponad 25 proc. i po raz pierwszy przekroczyła 700 euro za megawatogodzinę. Poziom ten jest około 14 razy większy od średniej sezonowej z ostatnich pięciu lat.

W związku ze wzrostem cen gazu w Europie, kontrakty na gaz w USA również poszły w górę do najwyższego poziomu od 14 lat, osiągając wzrost na nowojorskiej giełdzie o 7 proc. do 9.982 USD za milion brytyjskich jednostek ciepła. Intensywny rajd jest napędzany nowymi obawami o dostawy gazu gazociągiem Nord Stream z Rosji.

W piątek rosyjski gigant energetyczny Gazprom podał, że przesyłanie gazu przez gazociąg Nord Stream 1 z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie ma być zawieszone od 31 sierpnia do 2 września z powodu “prac konserwacyjnych”.

Dostawy gazu rurociągiem NS1 z Rosji do Niemiec zostały znacznie ograniczone od czerwca. Ostatnio wynosiły 20 proc. przepustowości gazociągu Nord Stream 1. Europejscy oficjele twierdzą, że ograniczenia te motywowane są politycznie.

Władze w Niemczech ponawiają wezwania do oszczędzania energii. “Czeka nas bardzo krytyczna zima” – powiedział minister gospodarki Niemiec Robert Habeck stacji ZDF. “Możemy oczekiwać, że Putin będzie dalej redukował dostawy gazu” – dodał. (PAP Biznes)

Źródło:PAP

Zobacz

PKN Orlen podpisał ze Skarbem Państwa porozumienie o realizacji polityki energetycznej

PKN Orlen podpisał ze Skarbem Państwa porozumienie dotyczące m.in. realizacji polityki energetycznej Polski w zakresie, w jakim dotyczy ona dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego oraz rozwoju na rynku tego paliwa - poinformował we wtorek w komunikacie PKN.

Rząd przyjął projekt ustawy o ochronie odbiorców energii

Rada Ministrów na poniedziałkowym posiedzeniu przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej - poinformował rzecznik rządu Piotr Muller w TVP. Koszt zamrożenia cen rząd szacuje na ok. 23 mld zł.
- Reklama -

REKLAMA