REKLAMA

Kontrakty na gaz w Europie spadają o ponad 20 proc. do 268 euro za MWh

REKLAMA

Spadek notowań to reakcja na informacje z Niemiec, gdzie przed zbliżającą się zimą magazyny gazu są wypełnianie szybciej niż to planowano.

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck poinformował, że magazyny gazu w Niemczech szybko się zapełniają, a ta największa gospodarka w Europie ma już w przyszłym miesiącu osiągnąć cel zapełnienia magazynów ustalony na październik: 85 proc.

Referencyjne kontrakty wyznaczające ceny energii elektrycznej na przyszły rok we Niemczech spadają o ponad 9 proc., podczas gdy wcześniej po raz pierwszy przekroczyły 1.050 euro za megawatogodzinę.

W piątek ceny gazu w Europie osiągały pułap 340 euro za MWh, a w ciągu zeszłego tygodnia kontrakty na gaz poszły w górę o prawie 40 proc. Kontrakty na gaz rosły od sześciu tygodni.

Sytuacja w zakresie dostaw gazu w Europie pozostaje jednak bardzo niestabilna, a kraje Starego Kontynentu zmagają się z najostrzejszym kryzysem energetycznym od dziesięcioleci. Do tego region znajduje się na krawędzi recesji, a w niektórych krajach inflacja jest najwyższa od dziesięcioleci.

Jednocześnie destrukcja popytu nabiera tempa, ponieważ kryzys podaży gazu uderza w przemysł w całej Europie. Według organizacji branżowej Fertilizers Europe szczególnie dotknięte są firmy produkujące nawozy, ponieważ ponad dwie trzecie mocy produkcyjnych zostało zatrzymanych z powodu rosnących kosztów gazu.

Od 31 sierpnia do 2 września gaz nie popłynie do Niemiec ze względu na prace konserwacyjne – zapowiedział wcześniej Gazprom. Przeprowadzi je firma Siemens Energy, która jest producentem turbin do gazociągu i ma umowę serwisową z Gazpromem.

„Europejskie ceny gazu naszym zdaniem przestrzeliły fundamenty gospodarcze i były napędzane kombinacją obaw o podaż i popyt oraz wyjątkowo słabą płynnością na rynku. Zapotrzebowanie na gaz w Europie Północno-Zachodniej przekroczyło nasze prognozy, zostało to jednak skompensowane wyższą niż oczekiwano podażą, dzięki czemu budowa zapasów w magazynach jest zgodna z naszymi oczekiwaniami” – podał Goldman Sachs w raporcie. (PAP Biznes)

Źródło:PAP
REKLAMA

Zobacz

Wicepremier Sasin: rząd wyraził zgodę na połączenie spółek PGNiG i PKN Orlen

Rada Ministrów wyraziła zgodę na połączenie spółek PGNiG i PKN Orlen - poinformował w poniedziałek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

PGNiG zawarł umowy na dostawy gazu z Grupą Equinor

PGNiG zawarł umowy z Grupą Equinor na dostawy gazu od stycznia 2023 r. do stycznia 2033 r. Chodzi o wolumen do 2,4 mld m sześc./r. Dodatkowe ilości paliwa, będą przesłane do Polski gazociągiem Baltic Pipe. Dla Equinor to perspektywa wzmocnienia relacji z Polską - poinformowały spółki w piątek.

Prezydent: otwarcie gazociągu Baltic Pipe to ogromny krok w kierunku wzmacniania suwerenności Polski

Otwarcie gazociągu Baltic Pipe to ogromny krok w kierunku wzmacniania suwerenności Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości otwarcia gazociągu. Ocenił, że jest to wielki dzień dla naszej części Europy, budowania bezpieczeństwa i spokoju.

Masz jeszcze środki na viaTOLL? Tylko do 30 września możesz je odzyskać

Wnioski o zwrot środków z nieczynnego już systemu poboru opłat drogowych viaTOLL można składać do piątku 30 września - poinformowała PAP Katarzyna Paterak-Kondek, zastępca dyrektora Departamentu Poboru Opłat Drogowych w Ministerstwie Finansów.

NBP: szacowana wartość nieruchomości mieszkaniowych wzrosła do 5,6 bln zł

Szacowana wartość nieruchomości mieszkaniowych w Polsce na koniec 2021 r. wyniosła ok. 5,6 bln zł, wobec 4,9 bln zł w 2020 r. - poinformował w opublikowanym w poniedziałek raporcie Narodowy Bank Polski.

Hołownia apeluje o wprowadzenie regulowanych taryf na prąd dla MŚP

O wprowadzenie regulowanych taryf na prąd dla małych i średnich przedsiębiorców, organizacji pożytku publicznego i samorządów apelował w poniedziałek do rządu i Urzędu Regulacji Energetyki lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

Udostępnij