Kontynenty powstały za sprawą meteorytów

Udostępnij

Kontynenty na naszej planecie powstały w ciągu pierwszego miliarda lat jej historii wskutek długotrwałych, potężnych uderzeń meteorytów – dowodzi Tim Johnson z Curtin University w Australii. Hipoteza o takiej właśnie genezie kontynentów liczy już kilka dekad, teraz udało się znaleźć poważne dowody na jej potwierdzenie.

Johnson analizował kryształki minerałów cyrkonu, pochodzące z formacji Pilbara Craton w zachodniej Australii. Reprezentują one najlepiej zachowane pozostałości dawnej skorupy ziemskiej.

Jego zdaniem struktura tych skał przypomina meteoryty. Skały na powierzchni są najbardziej stopione, widoczne jest również postępowanie topnienia w głąb. Rozkład topnienia skał zgadza się zatem z tym, co obserwuje się wewnątrz meteorytu.

„Nasze badania dostarczają pierwszego solidnego dowodu, że procesy, które ostatecznie ukształtowały kontynenty, rozpoczęły się wraz z olbrzymimi uderzeniami meteorytów” – opisuje badacz.

Jego zdaniem istnieją dane, które wydają się potwierdzać tę hipotezę również dla pozostałych kontynentów. Naukowcy planują w tym celu poszerzyć zakres badań, żeby sprawdzić, na ile wnioski dotyczące Australii mają zastosowanie w innych miejscach na Ziemi.

Więcej: https://news.curtin.edu.au/media-releases/study-finds-evidence-that-giant-meteorite-impacts-created-the-continents/ (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Dwie oferty PGNiG Termika o wartości ok. 300 mln zł wygrały aukcję kogeneracyjną – URE

Dwie oferty PGNiG Termika wygrały aukcję kogeneracyjną (Combined Heat and Power, CHP). Wartość zwycięskich ofert wyniosła ok. 300 mln zł - poinformował URE w komunikacie prasowym.

Ornitolog: populacja cietrzewi maleje

W latach 70-tych ub. wieku w Polsce żyło ok. 30 tys. cietrzewi, a teraz tylko 200-300 osobników - mówi ornitolog, współautor filmu "Kohut", który powstał podczas badań nad tymi zagrożonymi wyginięciem ptakami. Nakręcono go w Tatrach - jednej z głównych ostoi tego gatunku w kraju.
- Reklama -

REKLAMA