Kornecka: Brak konieczności ustanowienia kierownika budowy to przywilej, nie obowiązek

Zobacz

- Reklama -

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii uczestniczyła w poniedziałek w konsultacjach programu Polski Ład dot. ułatwień w budowie domów do 70 m kw. W rozmowach brali też udział przedstawiciele branży budowlanej, architektonicznej i deweloperskiej.

Kornecka zapowiedziała, że we wtorek jest planowane spotkanie ws. energetyki wiatrowej na lądzie.

Jak wskazała wiceminister, poniedziałkowe konsultacje dotyczyły m.in. kwestii projektów budowlanych. „Rozwialiśmy wątpliwości w tej sprawie. Te domy będą miały projekty budowlane i będą one zaprojektowane przez uprawnione do tego osoby” – zapewniła Kornecka.

Na spotkaniu poruszono też kwestię spełniania przez domy do 70 m kw. warunków technicznych, m.in. w zakresie przepisów przeciwpożarowych czy dotyczących usytuowania tych obiektów na działkach. „Jak najbardziej będą to obiekty, które spełniają warunki techniczne, jeśli chodzi m.in. o odległości od granic działki” – zaznaczyła.

Dodała, że uczestnicy spotkania stwierdzili, że zakres oddziaływania tych obiektów na działki sąsiednie będzie stosunkowo niewielki ze względu na ograniczenia powierzchni i wskazali na możliwość wprowadzenia do przepisów usprawnień, jeśli chodzi o wydawanie warunków zabudowy. „Pomysł, żeby te warunki były uproszczone i skrócone w czasie, w stosunku do tak małych inwestycji budowlanych spotkał się, co do zasady, z pozytywnym przyjęciem” – powiedziała Kornecka.

Według wiceminister, skoro oddziaływanie takich obiektów jest mniejsze, „to usprawnienia procedur powinny być wprowadzone w zakresie prawa budowlanego”.

Jak przyznała Kornecka, „największe emocje wzbudza pomysł, żeby takiej budowie nie towarzyszył obowiązek ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy”.

Dodała, że na mankamenty takiego rozwiązania wskazywali podczas poniedziałkowego spotkania zarówno architekci i projektanci, jak inżynierowie i przedstawiciele branży budowlanej. „Zwracali uwagę na obarczenie odpowiedzialnością inwestora w tym zakresie, który nie będzie miał możliwości scedowania jej na kierownika budowy” – przyznała. Wskazywali też na brak możliwości wpływu projektanta budynku na fazę jego realizacji, co w ocenie osób biorących udział w konsultacjach, nie powinno przekładać się na zwiększenie zakresu odpowiedzialności projektantów za ten etap procesu budowlanego – dodała.

Największe wątpliwości, jak przyznała Kornecka, dotyczyły tego, że kierownik budowy to uczestnik procesu budowlanego, który nadzoruje realizację inwestycji. Zapewniła, że jeśli w projektowanych przez resort regulacjach pojawiłby się zapis, że kierownika budowy nie ma w stosunku do małych obiektów budowlanych „to wyłącznie fakultatywnie”.

„Pracujemy nad tym, aby inwestor, który będzie chciał mieć pewność, że ktoś nadzoruje zgodność wykonywanej realizacji z projektem i weźmie odpowiedzialność za taką zgodność, będzie mógł taką osobę ustanowić” – wskazała Kornecka.

Wiceminister zwróciła uwagę, że jeżeli nikt nie będzie nadzorował fazy realizacji inwestycji, to może się zdarzyć, że etap końcowy, czyli ciężar odbioru takiego budynku zostanie przesunięty na organy nadzoru budowlanego. „Co do zasady chcemy tego uniknąć, bo nikt nie chciałby się dowiedzieć na końcu procesu budowlanego, że źle wybudował dom” – stwierdziła. „Będziemy starali się wypracować rozwiązania, które powinny uspokoić branżę” – zapewniła Kornecka.

Poniedziałkowe konsultacje ws. rozwiązań z programu Polski Ład to jedno z serii spotkań resortu z przedstawicielami branż i ekspertami. „We wtorek planowane jest spotkanie ws. energetyki wiatrowej na lądzie” – zapowiedziała wiceszefowa MPRiT. Przypomniała, że w ubiegłym tygodniu resort prowadził konsultacje ws. programu mieszkaniowego. Dotyczyły bonu mieszkaniowego i gwarancji na wkład własny. Brała w nich udział zarówno strona społeczna, jak i deweloperzy, projektanci.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ skr/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -