Kościński: chcemy dalej przyciągać zagraniczne inwestycje

Zobacz

- Reklama -

Jak powiedział Kościński, skala recesji w Polsce była jedną z najmniejszych w całej UE i mniejszą niż oczekiwał rząd, co też było w dużej mierze zasługą działań rządu. Stopa bezrobocia w Polsce jest najniższa w UE – przypomniał.

Kościński dodał, że bezpośrednie inwestycje zagraniczne są ważną częścią naszej gospodarki. Przypomniał raport Międzynarodowej Izby Handlowej, zgodnie z którym w Polsce działa ok. 25 tys. przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym, z ponad 100 krajów.

Przyciągamy firmy z różnych sektorów, od wysokich technologii po elektromobilność – mówił minister. „Mogę zapewnić, że Polska jest dobrym i przyjaznym kierunkiem dla zagranicznych inwestorów z powodu rozmiarów rynku, z powodu przyjaznego otoczenia oraz dobrze wykształconej siły roboczej” – stwierdził. 30 proc. ludzi aktywnych zawodowo ma wyższe wykształcenie albo pracuje w sektorze technologicznym – wskazał Kościński.

Jak zauważył, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom inwestorów rząd reformuje działanie Specjalnych Stref Ekonomicznych i modernizuje system grantów.

Według szefa MF, od września 2019 r. do marca 2021 r. wydano ponad 900 decyzji o grantach w ramach programu polskiej strefy inwestycyjnej. W sumie chodziło o niemal 40 mld zł deklarowanych inwestycji, powstało 18 tys. miejsc pracy. W programie grantowym mamy 90 aktywnych umów na 25 mld zł. – dodał minister.

„Takie wysiłki powodują, że jesteśmy w stanie utrzymać na stabilnym poziomie wysokość przyciąganych inwestycji. Nawet pandemia nie zmieniła tego pozytywnego trendu” – stwierdził Kościński.

Zaznaczył, że kolejne kroki w celu przyciągnięcia inwestycji w postpandemicznej rzeczywistości są zawarte w Polskim Ładzie. Przygotowujemy specjalne zachęty, takie jak ulga na badania, IP box, ulgi na prototypy, robotyzację, będziemy wspierać polskie firmy we wchodzenia na giełdę, np. za pomocą ulg podatkowych – powiedział Kościński.

Minister finansów obiecywał też wprowadzenie przyjaznych usług obsługi inwestorów. Wszystkie inwestycje strategiczne będą obsługiwane przez jedną instytucję i tego samego negocjatora, w efekcie powstanie jedna umowa. Taki inwestor otrzyma interpretację podatkową, zawierającą wszystkie aspekty jego inwestycji i kalkulacje podatkowe – poinformował Kościński. (PAP)

wkr/ mmu/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -