Kowalczyk o pomocy dla rolników dot. zbóż: plan ogłoszę we wtorek

Udostępnij

Po tym jak przez Polskę rozpoczął się transport ukraińskiego zboża, w mediach pojawiły się doniesienia, że rolnicy są zaniepokojeni jego napływem. Wskazują, że wypełniają się polskie magazyny, przez co – jak się obawiają – w silosach nie będzie miejsca na polskie zboże z tegorocznych żniw.

Kowalczyk był pytany podczas piątkowej konferencji o propozycje resortu ws. pomocy rolnikom przy skupie zbóż w sytuacji, gdy na polski rynek napływa zboże z Ukrainy, a magazyny zbożowe są zapełnione.

“Pracujemy nad planem, który precyzyjnie ogłoszę we wtorek” – odpowiedział szef MRiRW. “Chciałbym przedstawić to również na Radzie Ministrów. Rada Ministrów, mam nadzieję, to zaakceptuje – roboczo to wszystko dogrywamy” – dodał.

Jak wskazał Kowalczyk, “trwają jeszcze prace nad systemem finansowania tego planu, rodzajów skupu”. Dodał, że będą przedstawione różne warianty. “Są przymiarki dofinansowania” – powiedział, odnosząc się do pytania o ceny skupu pszenicy.

“Rolnicy, którzy będą chcieli sprzedać zboże po żniwach, w czasie żniw nie będą mieli z tym problemu. Jesteśmy przygotowani na nawet kilka milionów ton zbóż” – zapewnił wicepremier.

Kowalczyk zwrócił uwagę na “ogromny kryzys zbożowy na rynkach światowych”. “Rolnicy, którzy mają możliwości przechowalnicze, powinni z tych możliwości skorzystać, bo na pewno w drugim półroczu zboże nie będzie tańsze” – zaznaczył. Dodał, że jest ono surowcem poszukiwanym obecnie na giełdzie, a jego cena nie spada.

Minister przyznał, że są “lokalne problemy z dostępnością magazynów” – głównie w województwach podkarpackim i lubelskim. “Te chcemy rozwiązać już w sposób zorganizowany, żeby rolnicy w tamtych terenach głównie mieli możliwość sprzedaży tego zboża, jeśli tylko zechcą” – wskazał. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Czy ceny żywności będą rosnąć? Minister Kowalczyk odpowiada

Jeśli nie zatrzymamy wzrostu cen energii, to ceny żywności mogą jeszcze rosnąć - mówił w środę wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Dodał, że należy być natomiast spokojnym o ceny surowca rolnego.

Zadłużenie Skarbu Państwa wzrosło o 1% w ciągu miesiąca

Według wstępnych szacunkowych danych zadłużenie Skarbu Państwa na koniec sierpnia 2022 r. wyniosło ok. 1 bln 204,1 mld zł - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów.
- Reklama -

REKLAMA