Kowalczyk: w tym roku zbiory zbóż w Polsce na poziomie 32 mln ton

Udostępnij

“W tym roku zbiory (zbóż – PAP) przewidywane są na poziomie średnim, około 32 mln ton w Polsce. W porównaniu do roku poprzedniego to 2,5 miliona ton może być mniej” – powiedział Kowalczyk na antenie Telewizji Polskiej w Gościu Wiadomości.

“Chociaż to jest szacunek dlatego, że w tym zbożu jest to, co już w tej chwili jest, te podstawowe cztery zboża; pszenica, żyto, jęczmień, owies ale kukurydza, która jeszcze będzie podatna na zmiany pogodowe. Może być jeszcze susza do jesieni, wtedy mogą być dużo mniejsze plony” – dodał.

Minister poinformował, że Polska ma dość spore zapasy z poprzedniego roku.

“To na pewno nie jest wada, tylko to jest nasz atut. Przewiduję, że drugie półrocze może być bardzo trudne na rynkach światowych, jeśli chodzi o zboża” – stwierdził.

Minister zdementował też pogłoski mówiące o tym, że rolnicy nie mogą sprzedać zboża. Poinformował, że obecnie prywatni przedsiębiorcy zadeklarowali, że skupią około 6 mln ton zbóż, ale nie wszyscy podali swoje plany. Minister szacuje więc, że do tych 6 mln ton należy dodać jeszcze 20 proc. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Sonda NASA uderzy w planetoidę – w ramach testu obrony planetarnej

W nocy z poniedziałku na wtorek polskiego czasu (26/27 września) nastąpi kluczowy moment misji NASA o nazwie DART: uderzenie sondy w planetoidę w celu zmiany jej trajektorii. Agencja chce sprawdzić w praktyce, czy tego typu metody mogą realnie wpływać na orbity tych kosmicznych obiektów.

Produkujemy coraz więcej węgla brunatnego

Produkcja węgla brunatnego w sierpniu w Polsce wzrosła o 2,1 proc. rdr i wyniosła 4.905 tys. ton - podał Główny Urząd Statystyczny.
- Reklama -

REKLAMA