KPRM: premier spotka się w poniedziałek z sekretarzem generalnym OECD

PolskaKPRM: premier spotka się w poniedziałek z sekretarzem generalnym OECD

Według KPRM, podczas rozmowy Morawieckiego z Cormannem poruszone zostaną kwestie globalne, w tym także temat sytuacji na polsko-białoruskiej granicy oraz współpracy na rzecz rozwoju regionu Europy Wschodniej.

„Na przestrzeni ostatnich miesięcy reżim Białorusi nasila wobec Unii Europejskiej działania o charakterze wojny hybrydowej. Organizowana przy udziale służb białoruskich nielegalna migracja ma doprowadzić do destabilizacji sytuacji politycznej i zagrozić bezpieczeństwu Polski i Unii Europejskiej” – podkreśliła Kancelaria Premiera w komunikacie.

Jak podkreślono, niebezpieczne działania o charakterze wojny hybrydowej mają bezpośredni wpływ na gospodarkę oraz wzrost cen energii i gazu. KPRM zaznaczyła ponadto, że wzrost cen energii i gazu w całej Europie spowodowany jest m.in. przez zakończenie budowy gazociągu Nord Stream 2. Jak poinformowano, na spotkaniu premiera z sekretarzem generalnym OECD „poruszony zostanie temat łańcucha dostaw, który miałby ustabilizować sytuację na rynku energetycznym”.

Jak wynika z informacji PAP z Kancelarii Prezydenta prezydent Andrzej Duda również będzie w poniedziałek rozmawiał z Mathiasem Cormannem; spotkanie odbędzie się o godz. 15.30 w Pałacu Prezydenckim.

W komunikacie Kancelarii Premiera podkreślono, że Cormann odwiedzi Polskę po raz pierwszy od powołania go na stanowisko sekretarza generalnego OECD 1 czerwca tego roku.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju skupia 37 wysoko rozwiniętych i demokratycznych krajów. Jej celem jest wspieranie państw członkowskich, aby mogły osiągnąć jak najwyższy poziom wzrostu gospodarczego, zatrudnienia oraz standardu życia. OECD współdziała także na rzecz równomiernego rozwoju gospodarczego oraz promuje rozwój handlu światowego.

Polska została przyjęta do organizacji w 1996 r., co wpłynęło m.in. na szersze otwarcie polskiej gospodarki oraz poprawę jej konkurencyjności i produktywności; dzięki OECD nastąpił także wzrost wymiany handlowej i kapitałowej z zagranicą – podkreśliła KPRM w komunikacie.

Kancelaria Premiera poinformowała ponadto, że – z okazji jubileuszu członkostwa Polski w OECD – Ministerstwo Rozwoju i Technologii organizuje m.in. seminaria, publikacje oraz konferencje z udziałem międzynarodowych gości. Jak podkreślono, Stałe Przedstawicielstwo przy OECD w Paryżu stworzyło także spoty propagujące wiedzę o Polsce.

Kancelaria Premiera przekazała, że dostępny jest również film z okazji rocznicy członkostwa Polski w OECD: https://www.youtube.com/watch?v=63HLIL_ONUY&t=4s (PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

sdd/ godl/

ŹródłoPAP

Sprawdź nasze inne treści