Kraje UE uzgodniły plan redukcji zużycia gazu przed zimą

Udostępnij

“To nie była misja niemożliwa! Ministrowie osiągnęli porozumienie polityczne w sprawie zmniejszenia zapotrzebowania na gaz przed nadchodzącą zimą” – napisała na Twitterze czeska prezydencja.

Na nadzwyczajnym spotkaniu ministrów ds. energii w Brukseli dano zielone światło dla propozycji dobrowolnego ograniczenia zużycia gazu w ciągu najbliższych miesięcy. Porozumienie osiągnięto po około dwóch godzinach rozmów w Brukseli.

Ministrowie omawiali plan, aby 15-proc. cel redukcji stał się obowiązkowy w sytuacji nadzwyczajnej – takiej jak poważne zakłócenie przepływów z Rosji – choć z pewnymi klauzulami opt-out dla szczególnie wrażliwych narodów lub tych, które są integralną częścią sieci bloku jako całości.

Rosyjski Gazprom poinformował w poniedziałek, że od 27 lipca wstrzymuje pracę jeszcze jednej turbiny w gazociągu Nord Stream 1, co będzie skutkowało ograniczeniem dostaw gazu do Europy Zachodniej do 20 proc. maksymalnej przepustowości NS1. Europejscy politycy zakwestionowali to wyjaśnienie, a Niemcy twierdziły, że ograniczenie dostaw gazu nie ma nic wspólnego z remontem turbiny, która miała zostać ponownie uruchomiona dopiero we wrześniu.

Komisja Europejska uważa, że UE stoi w obliczu ryzyka dalszych cięć dostaw gazu z Rosji ze względu na używanie przez Kreml eksportu gazu jako broni wobec sankcji wprowadzonych przez Zachód po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Prawie połowa państw unijnych została już dotknięta ograniczeniem dostaw tego surowca.

Benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Endex Dutch TTF) są wyceniane wyżej o 20 proc. – po 196 euro za MWh. (PAP Biznes)

Źródło:PAP

Zobacz

Sasin: szacowane wpływy z opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek SP to 13,5 mld zł

Szacowane wpływy z opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa to 13,5 mld zł - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że projekt w sprawie opodatkowania skierował już do premiera.

RPP: inflacja w II połowie roku wysoka. Kiedy spodziewać się spadku?

W drugiej połowie 2022 r. inflacja pozostanie wysoka, natomiast w 2023 r. prognozowane jest jej obniżenie, które powinno następować stopniowo - wynika z opublikowanych w poniedziałek Założeń Polityki Pieniężnej na rok 2023 przyjętych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP).
- Reklama -

REKLAMA