Kraków: Tauron za ponad 38 mln zł modernizuje stację energetyczną Prądnik

Udostępnij

Rzeczniczka Tauron Dystrybucja Ewa Groń poinformowała we wtorek, że przedsięwzięcie doprowadzi do poprawy bezpieczeństwa i niezawodności dostaw energii, a także usprawni procesy przyłączeniowe w północnej części Krakowa.

„Chcemy budowę tej bardzo ważnej dla Krakowa stacji energetycznej przeprowadzić równolegle do prac drogowych realizowanych w pobliżu. Będzie to mniej uciążliwe dla mieszkańców” – wyjaśniała Groń.

Jak przypomniała, stacja elektroenergetyczna 110/15 kV Prądnik wybudowana została w 1946 roku i do czasu modernizacji była najstarszą stacją 110/15 kV w Krakowie. Dotychczas funkcjonowała w technologii tradycyjnej, posiadała napowietrzną dwusystemową rozdzielnię wysokiego napięcia połączoną z siecią 110 kV poprzez osiem linii w kierunku stacji: Łobzów, Pasternik, Balicka, Zabierzów, Górka, Wieczysta i Łęg. W ten sposób stacje te pracowały komplementarnie i zasilały całą północną część miasta oraz okolice Krakowa.

Według energetyków napowietrzna stacja zlokalizowana była w zwartej zabudowie miejskiej, a jej parametry techniczne i technologia wymagały zmiany.

Zgodnie z planami w jej miejsce powstaje małogabarytowa, nowoczesna stacja wnętrzowa, która wpisuje się w otaczający mieszkalny krajobraz miasta. Dzięki zmianie technologii wykonania obiektu uwolniony zostanie atrakcyjny teren w centrum miasta. W tym miejscu planowana jest budowa obiektów administracyjnych na potrzeby Regionu Wysokich Napięć Kraków oraz Regionu Krowodrza.

Zakres prac modernizacyjnych obejmuje budowę budynku głównego, zabudowę wnętrzowych rozdzielnic 110 kV i 15 kV oraz montaż urządzeń, w tym urządzeń potrzeb własnych, obwodów wtórnych, telekomunikacji, Systemu Zabezpieczenia Technicznego oraz systemu sygnalizacji pożarowej i układów pomiarowych.

Wszystkie prace budowlano-montażowe – zaznaczyła przedstawicielka spółki – są prowadzone bez możliwości wyłączenia starego obiektu.

Według niej przełączenie obwodów odbiorczych ze starej stacji na nowe urządzenia odbywa się sukcesywnie. Finalne nastąpi do końca 2022 r.(PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Sasin: Ukraina w odbudowie swojego kraju chętnie widziałaby polskie firmy, za którymi stoi polski rząd

Strona ukraińska w odbudowie swojego kraju chętnie widziałaby udział polskich firm, za którymi stoi polski rząd - przekazał we wtorek PAP wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zależy nam, by ukraińska gospodarka jak najszybciej powróciła po wojnie do pełnej sprawności - dodał.

Litr benzyny Pb95 kosztuje. Najdrożej na Dolnym Śląsku

O 10 gr więcej niż w ubiegłym tygodniu kosztuje litr benzyny Pb95, a o 13 gr więcej wzrosła cena oleju. To efekt podwyżek w sprzedaży hurtowej - poinformował w środę portal e-petrol.pl. Najdrożej, 6,45 zł za litr za benzynę Pb95 zapłacimy na Dolnym Śląsku - dodano.
- Reklama -

REKLAMA