Kraska: mamy 6 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19; jest plan zwiększenia bazy

- Reklama -

Wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska był pytany w TV Republika, czy system opieki zdrowotnej jest przygotowany do czwartej fali pandemii.

„Infrastruktura szpitalna, która po trzeciej fali była bardzo rozbudowana, została dość zdecydowanie ograniczona na okres spadku nowych zakażeń. W tej chwili przygotowanych jest ok. 6 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19” – wskazał wiceminister.

„Mamy plany, aby infrastrukturę szpitalną zdecydowanie powiększyć i to w bardzo krótkim okresie czasu. Mamy w każdym województwie w gotowości szpital tymczasowy. (…) Chcemy, aby także szpitale, które świadczą usługi dla innych pacjentów, były przygotowane” – dodał.

Minister Kraska ocenił, że infrastruktura szpitalna na czwartą falę pandemii jest gotowa. „Plan jest od wielu tygodni” – zaznaczył.

Dodał, że także w innych obszarach niż baza łóżkowa, poczyniono przygotowania. Wymienił w tym kontekście m.in. laboratoria diagnostyczne. Są one w stanie w ciągu doby wykonać ok. 170 tys. testów wykrywających koronawirusa.

„Widzimy, że poprzednie fale zahartowały nas w walce. Myślę, że schematy, które są wypracowane, przećwiczone, nie powinny sprawiać kłopotu służbie zdrowia” – ocenił.

Od 4 marca ub. r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono dotąd 2 mln 883 tys. 120 przypadków. Zmarło 75 tys. 261 osób z COVID-19. (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -