Kraska: stosowane szczepionki skuteczne na mutację indyjską wirusa

Zobacz

- Reklama -

„Dobrą wiadomością jest to, że te szczepienia, które są stosowane także w Polsce, są skuteczne na tę mutację indyjską” – zaznaczył Kraska.

Wiceminister podkreślił, że istotne jest to, by na bieżąco śledzić pojawianie się w naszym kraju nowych mutacji koronawirusa. „Jest to ważne dla służb sanitarnych, aby jak najszybciej te ogniska ograniczać” – powiedział.

Dodał, że w tej chwili prowadzi się głównie obserwację mutacji indyjskiej, która w Polsce pojawiła się, a w Wielkiej Brytanii „wypiera rodzimą mutację”. „Jest to dość zakaźna mutacja. Niektórzy eksperci mówią, że o 50 proc. bardziej niż mutacja brytyjska” – dodał.

Natomiast zapytany o bieżącą sytuację epidemiczną Kraska powiedział, że trend spadkowy jest utrzymany. „Te wyniki około tysiąca (nowych osób zakażonych – PAP) na pewno będą się w następnych dniach także utrzymywać” – stwierdził.

Jednocześnie zauważył, że z jego punktu widzenia, jako lekarza, najważniejszą rzeczą jest fakt, że zmniejsza się liczba pacjentów w szpitalach i pod respiratorami. Wyliczył, że obecnie hospitalizowanych jest 7,5 tys. pacjentów zakażonych koronawirusem, a na oddziałach intensywnej terapii przebywa 990 chorych.

Resort zdrowia w poniedziałek informował, że w szpitalach przebywa 7 965 chorych z COVID-19, a 1 092 z nich jest podłączonych do respiratorów.(PAP)

autorka: Klaudia Torchała

tor/ krap/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -