- Reklama -

Kreml: Rosja nie wysuwa warunków wstępnych spotkania prezydentów Putina i Bidena

Zobacz

- Reklama -

Pieskow powiedział, że Putin, proponując w marcu Bidenowi wspólną wideokonferencję, nie wymieniał żadnych warunków wstępnych. Propozycja Bidena, która pojawiła się przed kilkoma dniami, „w znacznym stopniu zbiega się z propozycjami, które wcześniej złożył Putin” – dodał rzecznik Kremla.

Dodał następnie, że „trzeba trochę czasu, by przeanalizować propozycję” Bidena. Odpowiedź strony rosyjskiej nastąpi, gdy Putin podejmie decyzję w sprawie spotkania – zapowiedział.

Również w sprawie odpowiedzi Moskwy na nowe sankcje USA decyzję podejmie osobiście prezydent Rosji – oznajmił rzecznik. „Ogółem obowiązuje nadal w takich kwestiach zasada wzajemności” – powiedział Pieskow. Dodał następnie, że „wszystko będzie zależeć od decyzji głowy państwa (tj. Putina – PAP)”.

„W sposób jednoznaczny punkty widzenia prezydentów nie są zbieżne, jeśli chodzi o pojmowanie budowania relacji na obopólnie korzystnych podstawach i przy uwzględnianiu wzajemnych interesów” – oświadczył Pieskow i zaznaczył, że Moskwa nie akceptuje – jak to ujął „zamiłowania do sankcji” ze strony Stanów Zjednoczonych.

Biały Dom zakomunikował w czwartek, że prezydent Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze, nakładające dodatkowe sankcje na Rosję w związku z jej ingerencją w amerykańskie wybory i atakami hakerskimi. W ramach nowych sankcji USA zakazały amerykańskim instytucjom finansowym obrotu rosyjskimi obligacjami oraz wskazały sześć firm jako partnerów rosyjskich służb w atakach hakerskich.

Dodatkowo sankcje personalne wprowadzono wobec 32 osób zamieszanych w próby ingerowania w amerykańskie wybory w 2020 r. Zdecydowano też o wydaleniu 10 rosyjskich dyplomatów podejrzanych o szpiegostwo.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ mal/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -