Krowy morskie kiedyś występowały powszechnie

Udostępnij

Ze względu na swoją ociężałość manaty zwane są krowami morskimi lub dryfującymi ziemniakami. Obecnie żyją tylko cztery gatunki tych roślinożerców z rzędu Sirenia. W ciągu ostatnich 47 mln lat było ich jednak dużo więcej. Żyły w wodach przybrzeżnych wszystkich kontynentów z wyjątkiem Antarktydy – piszą naukowcy z Duke University (USA), którzy zrekonstruowali ewolucyjną historię tych zwierząt.

Największy przedstawiciel tej grupy zwierząt żył w Morzu Barentsa jeszcze w czasach historycznych. Był dwa razy większy od słonia i ważył ok. 10 ton.

Manaty są zresztą krewniakami słoni. Linie ewolucyjne przodków manatów i przodków słoni rozdzieliły się ok. 58 mln lat temu, a pierwsze skamieniałości manatów pochodzą sprzed 47 mln lat. Najwcześniejsze manaty miały jeszcze cztery kończyny i potrafiły poruszać się również na lądzie.

Około 34 mln lat temu nastąpiła ich migracja przez Atlantyk ze wschodniej na zachodnią półkulę. Stało się to na przełomie oligocenu i eocenu, kiedy klimat się ochłodził i znacznie obniżył się poziom mórz. W tym czasie manaty ze wschodniej półkuli zaczęły wymierać.

Przez większą część ostatnich 20 mln lat duża część północnej części Ameryki Południowej pokryta była słodkowodnymi mokradłami, które później przekształciły się w system rzeczny Amazonki. Dopiero kilka mln lat temu uformowała się Amazonka z jej dopływami i ujściem do Atlantyku. Wówczas – zdaniem naukowców – południowoamerykańskie manaty zaczęły się rozprzestrzeniać poza Amerykę Południową.

Z analiz wynikło, że pomiędzy 23 a 5 mln lat temu, zanim połączyły się Ameryka Środkowa i Południowa, co najmniej trzy gatunki karaibskich manatów migrowały na Pacyfik.

Potomkiem tych migrantów była krowa morska Stellera (Hydrodamalis gigas), żyjący w Morzu Barentsa gigant, mierzący ponad dziesięć metrów długości. Gatunek widywany był jeszcze w połowie XVIII w., szybko jednak został wybity.

W badaniach uwzględniono największą, jak dotąd, liczbę danych, uwzględniających gatunki żyjące i wymarłe, informacje genetyczne, anatomiczne, geograficzne i geologiczne.

Więcej: https://today.duke.edu/2022/08/new-research-tracks-history-manatees-across-earth%E2%80%99s-oceans (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Premier: polska wieś nie jest już wyłącznie zależna od środków unijnych

Polska wieś nie jest już wyłącznie zależna od środków z UE, o wiele więcej pieniędzy dokładamy do nich z budżetu państwa - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki podczas święta "Wdzięczni Polskiej Wsi". Zapowiedział też waloryzację rolniczych emerytur.

Podatek od zysków nadzwyczajnych we wstępnym etapie prac. Chodzi o rosnące marże

Ministerstwo aktywów pracuje nad obłożeniem specjalną daniną wyższych od średnich marż dużych firm - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister MAP Andrzej Śliwka. Zaznaczył, że projekt znajduje się na wstępnym etapie, a danina objęłaby tylko duże firmy.
- Reklama -

REKLAMA