W kalendarzu mam zaznaczoną na czerwono datę 9 czerwca. Choć mało kto o tym wie, obchodzimy wtedy Dzień Księgowego. A w tym roku bardziej niż kiedykolwiek czuję, że wszystkim przedstawicielom tego zawodu należą się specjalne wyrazy wdzięczności. I rozwiązania, które uproszczą ich pracę. Bo tej mają i będą mieć coraz więcej.

Ciężkie życie księgowego

Nie jestem księgowym. Ale na co dzień obserwuję pracę swojego doradcy ds. księgowych i widzę, ile czasu i często stresu kosztuje go to, z czym musi się mierzyć w ostatnich miesiącach. A uzbierało się naprawdę dużo rzeczy wielkiego kalibru.

Polski Ład

O tym programie powiedziano już bardzo dużo. Wprowadzony za szybko, zmieniany w trakcie roku podatkowego, poprawiany, łatany… I wciąż nie wiemy, co nas czeka za zakrętem. Nam, przedsiębiorcom, wydaje się, że nie możemy przez ten Polski Ład spać, bo nie znamy wysokości składek za kolejne miesiące ani nie jesteśmy pewni progów podatkowych. Ale to zwykle nie my, a księgowi muszą te wszystkie wartości odpowiednio wyliczyć. Wyliczyć i nie pomylić się. Poznać przepisy i nowe ograniczenia, a później wprowadzić je w życie. Na chwilę. Bo przecież kolejne przepisy czekają w kolejce.

KSeF

Krajowy System e-Faktur, czyli następny etap cyfryzacji usług administracji w Polsce. Ma służyć do ujednolicenia wzorów faktur, a także do większej kontroli nad funkcjonowaniem przedsiębiorstw.

KSeF ma być obowiązkowy najwcześniej w drugim kwartale 2023 roku, ale od połowy maja 2022 roku większość firm może już korzystać z systemu. Dotychczasowi użytkownicy, w tym oczywiście księgowi, którzy jako pierwsi testują to rozwiązanie, zgłaszają jednak błędy i nieprawidłowości w jego działaniu. A błędy w postaci źle wystawionych faktur mogą sporo kosztować…

Ubezpieczenia i ochrona prawno-skarbowa

No właśnie. Wszystkie zmiany, z jakimi mierzą się ostatnio księgowi, sprawiły, że coraz większą popularnością zaczęły cieszyć się pakiety ubezpieczeń zapewniające pełną ochronę prawno-skarbową księgowych. Biura rachunkowe i samodzielni księgowi obawiają się finansowych, cywilnych i prawnych konsekwencji ewentualnych pomyłek. Według danych CUK Ubezpieczenia w I kwartale 2022 roku zainteresowanie takimi ubezpieczeniami wzrosło o ponad 60 proc.

Dyskusja na temat przyszłości

Jakby tego było mało, Ministerstwo Finansów rozpoczęło dyskusję na temat kierunku rozwoju zawodu księgowego. To odpowiedź na oczekiwania całej branży, która nie jest zadowolona z efektów deregulacji zawodu, która została wprowadzona w 2014 roku. Z badań Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych wynika, że 75% biur rachunkowych jest za przywróceniem licencji księgowego, a niemal 69% uważa, że deregulacja miała negatywny wpływ na jakość pracy księgowych.

Konsultacje społeczne w tym zakresie trwają. I choć są oczekiwane, stały się dodatkowym obowiązkiem dla i tak przeciążonych pracą księgowych.

paragon, księgowość

Doradca potrzebuje spokoju i wsparcia technologii

Nie od dziś mówi się, że księgowy jest obecnie jednym z najważniejszych doradców przedsiębiorcy. Chyba każdy, kto prowadzi swój biznes, może to potwierdzić. To księgowy przeprowadza nas przez zawiłości podatkowe, rozkłada na czynniki pierwsze zmiany w przepisach, bierze udział w szkoleniach i spotkaniach, które później podsumowuje nam w krótkim i rzeczowym mailu.

Do wszystkich zmian trzeba się jednak przygotować. A do tego potrzebny jest czas. To obowiązkiem nas – przedsiębiorców korzystających z pomocy księgowych – jest zapewnienie doradcom takich warunków pracy, które pozwolą im w spokoju wykonywać swoje obowiązki.

Jedna rzecz to odpowiedni ludzie do pomocy, inna – technologie, które będą wspierać ich w pracy, automatyzować powtarzalne czynności, wysyłać automatycznie maile do klientów, organizować pracę w zespole, pilnować harmonogramów – innym słowem zdejmować im z głowy wszystkie te rzeczy, które zabierają czas, tak potrzeby dziś na naukę i nowe obowiązki.

Księgowy okiem dostawcy technologii

I jeszcze jeden komentarz na temat trudności w pracy księgowego – tym razem z pozycji osoby, która prowadzi firmę tworzącą oprogramowanie wspierające pracę księgowych, czyli SaldeoSMART. Powiem szczerze – patrząc na tempo zmian w przepisach, najłatwiej byłoby nam po prostu machnąć ręką na kolejne poprawki, pomysły, zawirowania i spokojnie poczekać na moment, w którym sytuacja się ustabilizuje i dopiero wtedy wprowadzić odpowiednie aktualizacje w oferowanych przez nas systemach. Bo technologiom wspomniane tempo zmian też rzuca nie lada wyzwanie. Zanim zaimplementujemy nową funkcjonalność, musimy porozmawiać z użytkownikami, zaprojektować zmiany, napisać je, przetestować i wdrożyć na stałe. To wymaga czasu.

Jednak z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że nie ustajemy w wysiłkach, by dać księgowym narzędzia, które ułatwią ich pracę. Obserwując branżę, widzę, że w podobny sposób działają inne firmy, inni odpowiedzialni dostawcy, którzy naprawdę chcą wspierać użytkowników swoich systemów. I to mnie cieszy, bo przecież im lepiej i wygodniej pracuje się księgowym, tym spokojniejsze życie właścicieli firm.

A co Ty – przedsiębiorco – zrobiłeś dziś dla swojego księgowego?