KSP: Jeden policjant został ranny podczas piątkowego protestu w Warszawie

Zobacz

- Reklama -

Marczak podał wcześniej, że w piątek na początku protestu policja miała do czynienia z dużymi emocjami, ale sytuacja szybko się uspokoiła. Podczas całego przemarszu przez Warszawę wylegitymowano ok. 200 osób i skierowano notatki do Sanepidu – ponad 70 osób ukarano mandatami, a wobec ponad 120 skierowano wnioski do sądu.

„Jedyna osoba, która odniosła wczoraj obrażenia to policjant. Uszkodzone mienie to nasze wyposażenie” – powiedział PAP rzecznik KSP. Wyjaśnił, że najpoważniejszego incydentu doszło pod koniec protestu. „W kierunku policjantów poleciała petarda, której wybuch ranił jednego z nich w nogę” – poinformował. „Policjantowi szybko udzielono pomocy medycznej” – dodał. Zaznaczył, że w związku z ranieniem funkcjonariusza prowadzone są czynności.

„Nasza obecność to bezpieczeństwo samych protestujących, jak i osób postronnych. Bezpieczny przemarsz przez miasto, to zasługa policjantów, szczególnie ruchu drogowego. Robimy to, co do nas należy. Chronimy innych, nawet gdy oni sami tego nie rozumieją” – podkreślił Marczak.

Wielotysięczny protest przeciwko czwartkowemu wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji przeszedł w piątek wieczorem z Żoliborza, gdzie przy ul. Mickiewicza znajduje się dom prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, do Śródmieścia – w okolice willi premiera Mateusza Morawieckiego przy ul. Parkowej. Protestujący przeszli dalej na m.in. plac Zbawiciela i pl. Unii Lubelskiej skąd grupkami rozeszli się. (PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ mmu/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -