Kuba: organizacje praw człowieka oskarżają reżim o uwięzienie 620 protestujących

Udostępnij

Jak poinformował niezależny portal CiberCuba, na wyspie wciąż jest uwięzionych 620 obywateli, którzy brali udział w protestach, w tym ponad 100 kobiet. Statystyki pochodzą od organizacji praw człowieka Cubalex.

Inny niezależny portal kubański 14ymedio powołuje się tymczasem na organizacje praw człowieka, twierdząc, że poza zatrzymanymi 11 lipca “szerokie grono” oponentów reżimu w Hawanie od kilkunastu dni przetrzymywane jest w aresztach domowych.

Zarzuty o masowych aresztach zanegował w czwartek szef MSZ Kuby Bruno Rodriguez Parrilla. Wykluczył też, aby kubański wymiar sprawiedliwości miał osadzić w więzieniu nieletnich.

W czwartek rząd Kuby potępił i odrzucił amerykańskie sankcje nałożone na kubańskiego ministra Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kuby Alvaro Lopeza Mierę oraz tamtejsze służby specjalne za represje przeciwko demonstrantom.

Protesty na Kubie wybuchły 11 lipca w związku z pogłębiającą się biedą i trudnościami w dostępie do żywności, lekarstw oraz szczepionek przeciwko Covid-19. Choć manifestacje miały pokojowy charakter, zostały spacyfikowane przez siły bezpieczeństwa oraz oddziały policji, której liczni funkcjonariusze wmieszali się w tłum, udając cywilów.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ tebe/

Źródło:PAP

Zobacz

Uczenie maszynowe i inteligentne systemy w ochronie przed cyberprzestępczością

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa zrobią wszystko, co w ich mocy,...

Paweł Gruza zrezygnował z funkcji w zarządzie KGHM

Paweł Gruza zrezygnował z pełnienia funkcji członka zarządu KGHM Polska Miedź z dniem 9 sierpnia 2022 r. - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie giełdowym.
- Reklama -

REKLAMA