Kuba: szczepionka Abdala skuteczna w 92 proc. przeciwko Covid-19

Zobacz

- Reklama -

Abdala to szczepionka trzydawkowa i jest pierwszym tego typu preparatem opracowanym w Ameryce Łacińskiej. Przeszła już wszystkie etapy badań klinicznych i obecnie oczekuje na zatwierdzenie przez kubańskie władze.

Wiadomość o skuteczności szczepionki została ogłoszona osobiście prezydentowi Kuby Miguelowi Diaz-Canelowi, który następnie pogratulował na Twitterze: „Nasi naukowcy z Instytutu Finlaya i Centrum Inżynierii Genetycznej i Biotechnologii pokonali wszelkie przeszkody i dali nam dwie bardzo skuteczne szczepionki Soberanę 2 i Abdalę” – napisał Diaz-Conel.

W sobotę kubański Instytut Szczepień Finlaya ogłosił, że jego produkt pod nazwą Soberana 2 wykazuje skuteczność 62 proc. po wstrzyknięciu dwóch z trzech dawek. „Jest to wynik satysfakcjonujący, bo uwzględnia warianty, które już krążą w naszym kraju” – zadeklarował lokalnej prasie Vicente Verez, dyrektor instytutu.

Rząd kubański ogłosił wcześniej, że do sierpnia chce zaszczepić 70 proc. z 11,2 miliona mieszkańców wyspy, a całą populację przed końcem roku.

Kilka krajów, w tym Argentyna, Jamajka, Meksyk, Wietnam i Wenezuela, wyraziło zainteresowanie zakupem kubańskich szczepionek.

Kuba zgłosiła łącznie 169 365 przypadków zakażenia koronawirusem i 1170 zgonów.(PAP)

zm/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -