“Le Monde”: francuski TotalEnergies dostarcza paliwo rosyjskim myśliwcom bombardującym Ukrainę

Udostępnij

TotalEnergies jako jedyny z francuskich koncernów energetycznych kontynuuje swoją działalność w Rosji. Wraz ze swoim partnerem Novatekiem eksploatuje złoża gazu i zarabia na sprzedaży kondensatu gazowego, który po przetworzeniu wykorzystywany jest jako komponent paliwa dla rosyjskich samolotów bombardujących Ukrainę – podaje „Le Monde”.

Operatorem złoża jest Tiernieftiegaz. W 49 proc. złoże należy do TotalEnergies, a 51 proc. do Novateku – przekazuje dziennik.

„Le Monde” prześledził łańcuch dostaw, który prowadzi od pola gazowego Tiermokarstowoje na Syberii do dwóch baz lotnictwa wojskowego (Morozowskaja i Malczewo), gdzie stacjonują eskadry wielozadaniowych samolotów bojowych, które są oskarżane przez międynarodowe organizacje pozarządowe Amnesty International i Human Rights Watch o uderzanie w ukraińską ludność cywilną, w szczególności o zbombardowanie teatru w Mariupolu, co spowodowało śmierć nawet do 800 osób.

Tydzień po masakrze w Mariupolu TotalEnergies nadal zaopatrywał rafinerię, która wysyła paliwo do bazy Morozowskaja – podkreśla „Le Monde”.

Baza lotnicza Malczewo pozyskuje ropę z rafinerii w Omsku, która była zaopatrywana w kondensat gazowy z Tiermokarstowoje od 18 kwietnia do 19 czerwca. Dywizjon SU-34 z Malczewa był używany przez rosyjskie siły do bombardowania Charkowa i jego regionu – podaje gazeta, powołując się na ustalenia serwisu Refinitiv.

„Od miesięcy ostrzegamy firmy, że kupując to paliwo finansują mordy na ukraińskich cywilach” – powiedział „Le Monde” doradca ekonomiczny prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego – Ołeh Ustenko.

Pod koniec lipca TotalEnergies ogłosił, że w drugim kwartale 2022 r. osiągnął rekordowy zysk w wysokości 5,7 mld dolarów, tj. dwa i pół razy wyższy niż w tym samym okresie 2021 r.

„Nie wyobrażam sobie, by udziałowcy TotalEnergies udzielili swojemu prezesowi mandatu, uprawniającego go do kontynuowania działalności w Rosji, podczas gdy kraj ten popełnia zbrodnie wojenne na Ukrainie” – podkreśla Ustenko.

„Nasz partner w Rosji, to firma prywatna. Gdyby był powiązany z państwem rosyjskim, nasza analiza z pewnością byłaby inna” – tłumaczył dyrektor generalny TotalEnergies Patrick Pouyanne w wywiadzie dla dziennika „Ouest-France” 15 czerwca.

W radzie nadzorczej Novateku nadal zasiada trzech Francuzów, w tym dwóch dyrektorów TotalEnergies oraz Emmanuel Quidet, założyciel i obecny prezes Francusko-Rosyjskiej Izby Handlowej – podaje „Le Monde”.

Źródło:PAP

Zobacz

Dwie oferty PGNiG Termika o wartości ok. 300 mln zł wygrały aukcję kogeneracyjną – URE

Dwie oferty PGNiG Termika wygrały aukcję kogeneracyjną (Combined Heat and Power, CHP). Wartość zwycięskich ofert wyniosła ok. 300 mln zł - poinformował URE w komunikacie prasowym.

Słowacja: kryzys energetyczny “może zabić naszą gospodarkę”

Premier Słowacji Eduard Heger powiedział dziennikowi "Financial Times", że gwałtownie rosnące koszty energii elektrycznej "mogą zabić" gospodarkę jego kraju, jeśli nie otrzyma on od Unii Europejskiej 5 mld euro niewykorzystanych funduszy na rozwój regionalny, by móc obniżyć rachunków za energię dla przedsiębiorstw.
- Reklama -

REKLAMA