Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,01 proc., do 36.231,66 pkt.
S&P 500 na koniec dnia stracił 0,41 proc. i wyniósł 4.677,03 pkt. Od początku tygodnia indeks ten spadł 1,8 proc.
Nasdaq Composite zniżkował 0,96 proc. i zamknął sesję na poziomie 14.935,90 pkt. Indeks zanotował najgorszy tydzień od lutego 2021 roku, tracąc w ciągu 5 dni ponad 4 proc.
“Zmiana w polityce Fed często wprowadza zmienność na rynki. Akcje generalnie jednak osiągały pozytywne wyniki w okresach, w których Fed podnosi stopy, ponieważ zwykle jest to połączone ze zdrową gospodarką” – powiedział Keith Lerner, główny strateg rynkowy w Truist.
“Spadek indeksów wydaje się nieco przesadzony. Normalizacja polityki monetarnej przez Fed nie powinna pogorszyć perspektyw wzrostu zysków przedsiębiorstw, które nadal mają solidne podstawy ze względu na wysokie wydatki konsumentów, rosnące płace i wciąż łatwy dostęp do kapitału” – napisano w raporcie UBS Global Wealth Management.
Zdaniem Jaya Pestrichelli, prezesa ZEGA Financial, giełdy znajdują się fazie zmian po bardzo mocnym 2021 roku.
“Widzimy więcej zmienności w przypadku pojedynczych spółek w porównaniu do indeksów, widzimy też zmianę na pozycjach liderów rynku, gdyż inwestorzy zastanawiają się nad atrakcyjnością spółek technologicznych w warunkach wzrostu stóp procentowych” – powiedział Pestrichelli.
Podczas piątkowej sesji liderami zniżek ponownie były największe spółki technologiczne. Microchip Technology stracił około 3 proc. Spadali też inni producenci mikroprocesorów, w tym Nvidia, Qualcomm i AMD.
Lekko rosły natomiast Apple, Microsoft i Meta Platforms, ale w skali całego tygodnia należały one do najmocniej tracących spółek. W tym tygodniu Salesforce i Adobe straciły po około 9 proc., Twilio spadł prawie 11 proc., Netflix zniżkował 10 proc, Microsoft 6 proc., a Alphabet około 5 proc.
To był natomiast udany tydzień dla spółek paliwowych oraz banków. Schlumberger i Hess zyskały od poniedziałku po około 16 proc., Wells Fargo wzrósł o 13 proc.
Akcje GameStop rosły o 6 proc. po wiadomości, że firma wkracza w świat kryptowalut, inwestując w rynek NFT i walut cyfrowych w celu tworzenia gier i innych akcesoriów dla graczy.
Notowania Starbucksa spadły o 1,5 proc. po tym, jak RBC i Oppenheimer obniżyły rekomendację dla akcji firmy.
Akcje Discovery rosły o 11 proc. po tym, jak Bank of America podniósł rekomendację dla akcji firmy do “kupuj” z “neutralnie”.
Pozytywnie wygląda sytuacja sektora spółek wydobywczych w związku ze wzrostami cen metali przemysłowych na świecie.
Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych rosła o 3 pb do 1,75 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji rośnie o 1 pb do 2,11 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 87 pb, natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 167 pb.
Liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w grudniu o 199 tys. wobec oczekiwanej zwyżki o 400 tys. i wzrostu o 249 tys. miesiąc wcześniej, po rewizji z 210 tys. Stopa bezrobocia w USA wyniosła 3,9 proc., oczekiwano 4,1 proc. wobec 4,2 proc. miesiąc wcześniej.
Wynagrodzenia godzinowe wzrosły w grudniu o 4,7 proc. rdr, a mdm wzrosły o 0,6 proc. vs. konsensus 4,2 proc. i 0,4 proc.
“Nowy rok zaczyna się burzliwie. Ten odczyt miał miejsce, zanim wariant Omikron zaczął się na dobre rozprzestrzeniać w Stanach Zjednoczonych. Miejmy nadzieję, że obecna fala pandemii doprowadzi do ograniczonych szkód na rynku pracy. Rynek pracy wciąż się odradza” – ocenił Nick Bunker, dyrektor ds. badań ekonomicznych w biurze pośrednictwa pracy Indeed.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała w czwartek, że w ciągu ostatniego tygodnia zanotowano rekordową liczbę 9,5 mln zakażeń koronawirusem, o 71 proc. więcej niż w poprzednim 7-dniowym okresie, który ONZ-wska organizacja określiła jako “tsunami”.
Uniwersytet Johnsa Hopkinsa podał, że w USA w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 1.843 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 727.863 kolejnych osób. Najnowsze dane wskazują, że od wybuchu epidemii w Ameryce odnotowano łącznie 58,48 mln przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi 833.989. Stany Zjednoczone pozostają najbardziej dotkniętym pandemią krajem świata. (PAP)
kkr/ pr/ wr/