Lodz Solar Team z Politechniki Łódzkiej najlepszy w Europie

Udostępnij

“W miniony weekend w Belgii na torze Circuit Zolder odbyły się mistrzostwa Europy samochodów elektrycznych napędzanych energią słoneczną. Zawody iLumen European Solar Challenge odbywają się na zasadach legendarnego już wyścigu Le Mans i trwają 24 godziny. Zawody wygrał zespół Lodz Solar Team z Politechniki Łódzkiej” – poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka PŁ dr inż. Ewa Chojnacka.

W tegorocznej edycji mistrzostw wzięło udział 18 drużyn podzielonych na dwie kategorie: Cruiser oraz Challenger. Lodz Solar Team reprezentował uczelnię oraz Polskę w kategorii Cruiser.

Jak wyjaśniła Weronika Grzesiak z Działu Marketingu Lodz Solar Team, członkowie koła zameldowali się na zawodach już 14 września. W kolejnych dniach ich pięcioosobowy samochód Eagle Two poddany został szeregowi testów statycznych oraz dynamicznych sprawdzających sprawność, praktyczność oraz wydajność energetyczną.

“Wszystkie regulaminowe zadania nasz samochód przeszedł w sposób nienaganny, co dało nam najwyższe miejsce w obu punktowanych kategoriach testowych” – dodała.

O godzinie 13 w sobotę rozpoczął się 24-godzinny wyścig. Podczas zawodów Eagle Two okrążył tor 140 razy na jednym ładowaniu, uzyskując drugą notę punktową za przejechany dystans.

“Po zsumowaniu punktacji z testów przed wyścigiem, jak i z samego wyścigu okazało się, że Lodz Solar Team nie ma sobie równych w klasyfikacji generalnej. Tym samym zdobyliśmy tytuł Mistrzów Europy” – zaznaczyła Weronika Grzesiak.

Drugie miejsce w tegorocznych zmaganiach zajął ubiegłoroczny Mistrz Europy – Onda Solare z Włoch, a na trzecim miejscu uplasowali się wielokrotni Mistrzowie Świata z Australii – Solar Team Eindhoven ze swoim samochodem Stella-Era.

Nie był to pierwszy sukces studentów z Politechniki Łódzkiej w zawodach iLumen European Solar Challenge; ich zwycięstwo odnotowano w 2018 roku, a w roku 2021 zajęli drugie miejsce. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

W wybuchach przy Nord Stream mogły zostać użyte setki kg materiałów wybuchowych

Do wywołania eksplozji, które doprowadziły do wycieków z gazociągów Nord Stream, mogły zostać użyte setki kilogramów materiałów wybuchowych - podkreśliły rządy Danii oraz Szwecji w liście do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Ewolucja człowieka przyspieszana przez klimat? Badacze mają odpowiedź

Zmiany klimatu, jakie trapiły Afrykę setki tysięcy lat temu, mogły wpływać na kluczowe fazy ewolucji człowieka – informują naukowcy na łamach pisma „Nature Geoscience”.
- Reklama -

REKLAMA