Łódzkie: prezydent odznaczył pośmiertnie mieszkańca Brzezin, który zginął od ciosu nożownika

Zobacz

- Reklama -

Do tragedii w podłódzkich Brzezinach doszło w środę 5 maja.

Jak podkreślono w przesłanym PAP przez służby prasowe wojewody komunikacie, prowadzący niewielki sklep papierniczy przy miejskim targowisku Ryszard Jasiński, widząc zagrożenie ze strony napastnika dla przechodniów, nie pozostał obojętny.

„Jak relacjonują świadkowie zdarzenia zareagował natychmiast, gdy tylko zauważył uzbrojonego mężczyznę. Bohatersko ruszył z pomocą, aby obezwładnić agresora. Niestety, został przez niego ugodzony nożem w okolice serca. Mimo pomocy, której na miejscu udzielał m.in. zespół Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Pan Ryszard Jasiński zmarł” – zaznaczono.

Dodano, że zmarły był znanym i szanowanym mieszkańcem Brzezin; miał 41 lat, osierocił dwóch małych synków. Od wielu lat udzielał się charytatywnie. Jak mówią jego przyjaciele, „przez całe życie przyjmował postawę obywatelską, stało się tak i tym razem”.

Tydzień temu próbował zatrzymać sprawcę kradzieży w pobliskim sklepie kremu do smarowania pieczywa o wartości niespełna 6 zł, który był goniony przez ochroniarza oraz patrol policji. Pan Ryszard zaszedł drogę uciekającemu złodziejowi, wówczas ten ugodził go nożem w klatkę piersiową.

Wstępne ustalenia wskazują, że przyczyną śmierci była rozległa rana kłuta okolicy serca.

„Po ugodzeniu mężczyzny, policjanci oddali strzały ostrzegawcze. Napastnik dalej jednak uciekał. Funkcjonariusze dogonili go w bramie, gdzie podczas próby obezwładnienia ugodził nożem w nogę jednego z policjantów. Drugi z funkcjonariuszy oddał kolejne strzały, raniąc w nogę napastnika” – tłumaczył rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania.

35-letni policjant po założeniu szwów został wypisany ze szpitala.

Napastnikowi prokuratura postawiła zarzuty zabójstwa, czynnej napaści, spowodowania obrażeń ciała u policjanta i kradzieży rozbójniczej sąd w Brzezinach aresztował 39-latka na trzy miesiące. Grozi mu dożywocie.

W niedzielę w proteście przeciwko przemocy ulicami Brzezin przeszedł marsz milczenia.(PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ jann/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -