Machałek: w ostatnich latach nakłady na cyfryzację szkół wyniosły ok. 8 mld zł

TechnologiaMachałek: w ostatnich latach nakłady na cyfryzację szkół wyniosły ok. 8 mld zł

Konferencja prasowa „Szkoła przyszłości – kto zostawił szkołę kredową, a kto buduje nowoczesną” odbyła się w czwartek w Sejmie w Warszawie.

Jak zaznaczyła Machałek rząd Zjednoczonej Prawicy przeznaczył na cyfryzację szkół i dostęp do szerokopasmowego internetu „ogromne środki”. „To działania oraz inwestycja w infrastrukturę szkolną miało ogromne znaczenie w tym, że – z pewnymi bólami, z trudem – ale udało się przeprowadzić w czasie pandemii zdalne nauczanie” – stwierdziła.

Poinformowała, że w ostatnich latach nakłady na cyfryzację szkół wyniosły ok. 8 mld zł. „To są potężne środki. 3 mld to inwestycja w infrastrukturę szkolną. Dzięki temu w szkołach są komputery, są szkoleni nauczyciele, są tablety a także zostały sfinansowane akcesoria informatyczne i cyfrowe dla nauczycieli” – wymieniła Machałek.

Dodała, że 1,5 mld zł zostało przekazane do szkół w czasie pandemii. „Dziś musimy iść dalej i musimy rozwijać się dalej. Mamy dużo interesujących projektów, w tym Branżowe Centra Umiejętności” – podkreśliła.

Jej zdaniem tym, co udało się zrealizować, są Laboratoria Przyszłości. „Nie było takiej inwestycji w historii edukacji, która byłaby tak znacząca, w tak szybkim okresie zrealizowana i z której skorzystałoby prawie 100 proc. szkół” – oceniła.

Laboratoria Przyszłości to rządowa inicjatywa finansowana z Funduszu przeciwdziałania COVID-19, realizująca jeden z postulatów „Polskiego Ładu”. W jej ramach szkoły podstawowe w całej Polsce otrzymają środki na zakup wyposażenia służącego uczniom do rozwijania kompetencji takich jak współpraca, kreatywność, zdolność rozwiązywania problemów czy obycie z nowymi technologiami.(PAP)

Autorki: Iwona Żurek, Karolina Kropiwiec

iżu/ kkr/ mhr/

ŹródłoPAP

Sprawdź nasze inne treści