17-letnie kontrakty mocowe zdobyły co najmniej trzy tego typu instalacje.
Aukcja główna na rok dostaw 2027 zakończyła się z ceną zamknięcia 406,35 zł/kW/rok. PSE zakontraktowały niemal 5380 MW z nowych i istniejących źródeł wytwórczych, jednostek redukcji zapotrzebowania (DSR) oraz magazynów. Z tego 550 MW zakontraktowano w zagranicznych źródłach wytwórczych – 300 MW na Słowacji, a 250 MW na Litwie.
Po raz pierwszy kontrakty mocowe zdobyły magazyny energii elektrycznej. Firma Columbus zakontraktowała moc prawie 124 MW w planowanym w południowej Polsce magazynie o mocy 133 MW i pojemności 532 MWh. W trakcie 17-letniego kontraktu Columbus spodziewa się, że przychody magazynu tylko z rynku mocy sięgną 1 mld zł. Magazyn ma ponadto generować przychody z rynku arbitrażu na cenie energii oraz w przyszłości – na usługach systemowych, np. regulacji częstotliwości – podkreśliła firma. “To bardzo duża inwestycja, która wiąże się z wieloma wyzwaniami – od wyboru technologii i partnera po zapewnienie inteligentnego finansowania. Rynek mocy zdecydowanie w tym pomoże, natomiast tego typu magazyn w przyszłości zapełni luki podczas przerw w dostawie energii” – ocenił prezes Columbus Energy Dawid Zieliński.
17-letni kontrakt na 21 MW dla magazynu energii elektrycznej, który ma powstać na Podkarpaciu zdobyła notowana na giełdzie w Sztokholmie firma OX2, budująca i eksploatująca farmy wiatrowej i słoneczne. Według informacji OX2, magazyn ma mieć całkowitą moc 50 MW i pojemność 100 MWh. W grudniowej aukcji dla OZE OX2 zdobyło wsparcie dla farmy fotowoltaicznej o mocy 100 MW. (PAP)
wkr/ je/