Maląg: chcemy, by wnioski o 500 plus były składane tylko elektronicznie

Zobacz

- Reklama -

Minister Maląg w poniedziałek uczestniczyła w międzynarodowej konferencji „Rozwiązania prorodzinne w czasach powszechnej cyfryzacji”, organizowanej przez Fundację Projekt PL. Podczas swojego wystąpienia szefowa MRiPS zwróciła uwagę, że obecnie ponad 80 proc. wniosków o świadczenie 500 plus jest składanych drogą elektroniczną.

„Dążymy do tego, żeby w kolejnej edycji programu +Rodzina 500 plus+ wnioski były składane tylko elektronicznie i tylko raz. (…) Operacjonalizacja byłaby przeprowadzona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych” – powiedziała. Obecnie wnioski o świadczenie rodzice składają do samorządów – bezpośrednio w urzędzie, za pośrednictwem poczty lub drogą elektroniczną.

Z analizy Krajowej Rady RIO wynika, że w czteroletnim okresie obowiązywania programu „Rodzina 500 plus” dochody ogółem samorządów wzrosły o 30,3 proc., tj. o 64,8 mld zł. Bez udziału dotacji na świadczenie wychowawcze dochody w tym okresie wzrosłyby o 26,2 proc., tj. o 51,3 mld zł.

Również w przypadku świadczenia „Dobry start” toczą się prace nad tym, aby rodzicie mogli składać wnioski tylko drogą cyfrową. Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej przewiduje, że Rada Ministrów będzie mogła wydać rozporządzenie, zgodnie z którym wnioski o świadczenie „Dobry start”, czyli tzw. wyprawkę szkolną, będą składane wyłącznie przez internet. Nowela zakłada ponadto, że tego programu nie będą już realizowały samorządy, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a świadczenie będzie wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

Nowelizacja ta została uchwalona przez Sejm, jednak Senat w minionym tygodniu ją odrzucił. Senatorowie opozycji krytycznie oceniali rozwiązanie przewidujące, że to Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma zająć się realizacją programu. Przekonywali, że samorządy bardzo dobrze radziły sobie z tym zadaniem.

Rząd z kolei szacuje, że dzięki takiemu rozwiązaniu w latach 2021-2031 koszty obsługi programu „Dobry start” będą niższe o blisko 488 mln zł.(PAP)

Autorka: Olga Zakolska

ozk/ joz/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -