- Reklama -

Maląg: zmiany w programie „Za Życiem” jeszcze w pierwszym półroczu

Zobacz

- Reklama -

W środę obchodzony jest ustanowiony przez Sejm RP w 2004 roku Narodowy Dzień Życia. Z tej okazji w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej zorganizowano debatę, poświęconą refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia.

Szefowa MRiPS w trakcie debaty wskazywała, że od ponad 5 lat rząd stara się stwarzać dobry klimat dla rodziny. Zwracała uwagę, że szczególną troską należy objąć osoby najbardziej potrzebujące.

Zdaniem Maląg kompleksowym rozwiązaniem jest wprowadzony w 2016 r. program „Za Życiem”.

Minister zapowiedziała, że jeszcze w tym półroczu program zostanie poszerzony o nowe rozwiązania. Zmiany w programie „Za życiem” obejmą m.in. powstanie Interdyscyplinarnych Zespołów ds. Diagnostyki i Terapii Wad Dziecka w Okresie Perinatalnym, rozbudowę sieci hospicjów perinatalnych. Usługi hospicyjne oraz o charakterze opieki paliatywnej będą nielimitowane.

„Te działania będą przez nas wdrażane konkretnymi zmianami w ustawie” – dodała Maląg.

„Chcemy też stworzyć portal informacyjny z infolinią centralną, gdzie będzie możliwość kontaktu z asystentami rodziny, z osobami, które mogą wesprzeć i przeprowadzić daną osobę przez ten trudny czas” – przekazała minister.

Zaznaczyła, że potrzebne zmiany legislacyjne są już przygotowane.

„Zależy nam na czasie. Myślę, że to jest perspektywa pierwszego półrocza tego roku, że muszą być pokazane konkrety. I te konkrety, jak właśnie zespoły diagnostyczno-terapeutyczne, które będą otaczały wsparciem, hospicja perinatalne, to jest wyzwanie tego czasu. Jesteśmy już po wszystkich rozmowach, legislacja jest już przygotowana” – podkreśliła Maląg.

Z kolei wiceminister rodziny Barbara Socha przypomniała, że trwają intensywne prace nad Strategią Demograficzną, która określi rozwiązania, „mające pomóc nam w ucieczce z pułapki demograficznej”.

Wskazała, że jedną z metod jest skutecznie prowadzona w Polsce promocja rodziny. Składają się na nią – jak wymieniła – m.in. takie przedsięwzięcia, jak skierowany do organizacji pozarządowych konkurs „Po pierwsze Rodzina” czy ogłoszony w tym roku konkurs „Samorząd pro Familia”.

Przewodnicząca Rady Rodziny Dorota Bojemska, nawiązując do programu „Za życiem” podkreśliła, że najważniejsze w nim jest objęcie opieką kobiety w momencie, gdy dowiaduje się o chorobie dziecka, którego się spodziewa. „Dlatego istotny jest stosunek lekarzy oraz udzielona w porę pomoc psychologiczna” – zaznaczyła.

Publicystka Magdalena Korzekwa-Kaliszuk przekonywała z kolei, że działania na rzecz rodziny opłacają się dla gospodarki w każdym obszarze funkcjonowania państwa. Wiele z nich – jak mówiła – prowadzonych zarówno przez organizacje pozarządowe, jak i przez rząd, wzajemnie się uzupełniają, a cele pokrywają.

Korzekwa-Kaliszuk oceniła, że „problem dzieci z diagnozami prenatalnymi to duże wyzwanie w naszym kraju w perspektywie wyroku Trybunału Konstytucyjnego”. Stwierdziła też, że „największym liczebnym problemem z perspektywy ochrony życia, jest problem nielegalnych aborcji na życzenie”.

W tej sytuacji – jak mówiła – potrzebne są działania organizacji pozarządowych w celu promocji pozytywnych wzorców, a od strony organów państwa – „ściganie przestępczości aborcyjnej”.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mhr/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -