Małopolskie: ukończono budowę obwodnicy Rybnej ze wsparciem rządowego funduszu

Udostępnij

Według szefa resortu infrastruktury, który uczestniczył w otwarciu nowej trasy, Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg pozwala na finansowanie zarówno dużych przedsięwzięć, jaką była budowa obwodnicy Rybnej, jak i mniejszych zadań modernizacyjnych na drogach gminnych i powiatowych w całym kraju.

Adamczyk przypomniał, że do tej pory dzięki temu funduszowi powstało lub zostało zmodernizowanych 18,5 tys. km dróg lokalnych, a łączna wartość rządowego wsparcia wyniosła 12,7 mld zł.

„Nie poprzestajemy na tym, bo te inwestycje w tym trudnym czasie są swoistym kołem zamachowym gospodarki i my tego tempa nie zwolnimy” – zapowiedział Adamczyk.

Wskazał on, że ponad 3,2-km obwodnica Rybnej, stanowiąca połączenie drogi wojewódzkiej nr 780 z powiatową nr 2191K, ma znaczenie zarówno dla lokalnej społeczności, bo wyprowadza uciążliwy ruch poza tą miejscowość, ale także pełni funkcję tranzytową dla układu komunikacyjnego zachodniej części województwa małopolskiego.

Budowa obwodnicy Rybnej trwała blisko dwa lata i kosztowała ponad 18,1 mln zł, z czego – jak poinformowała wójt Czernichowa Danuta Filipowicz – 7,5 mln zł stanowiło dofinansowanie z rządowego Funduszu. Resztę wyasygnowały gmina Czernichów (blisko 6,7 mln zł) i powiat krakowski (prawie 4 mln zł).

„Ta obwodnica to największa inwestycja samorządowa w gminie Czernichów od czasu odrodzenia samorządu terytorialnego (…). Wyznacza ona nowy etap dla Rybnej, największej miejscowości w gminie, a także stanowi ważny moment dla rozwoju tej części Małopolski” – oceniła Filipowicz. Przypomniała, że starania o budowę drogi lokalna społeczność podejmowała od wielu lat, ale nie mogła ona dojść do skutku z powodu kosztów przewyższających możliwości samorządu.

Obwodnica o długości ponad 3,2 km jest drogą gminną, poprowadzona została od skrzyżowania z drogą powiatową nr K2191K (biegnącą od Sanki w gminie Krzeszowice przez północną część sołectwa Rybna w kierunku Czułowa w gminie Liszki) z drogą wojewódzką nr 780. Trasa przebiega we wschodniej części miejscowości, na terenach niezabudowanych. Wykonawcą inwestycji była firma Colas Polska.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki ocenił, że obwodnica Rybnej jest przykładem na to, że „mimo rozmaitych trudności i problemów związanych z pandemią, wojną w Ukrainie i związanym z nią wzrostem inflacji, rząd nie zaprzestaje inwestycji różnego charakteru, zarówno tych dużych, jak i mniejszych, ale ważnych dla lokalnych społeczności”. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Dzieci w łonie matki reagują na smak i zapach

Dzieci reagują na zapachowe i smakowe substancje rozpuszczone w wodach płodowych - sądzą naukowcy. W pierwszym eksperymencie tego rodzaju wykazali, że gdy matki spożywały wyciąg z marchewki, rozwijające się w ich łonach dzieci częściej miały uśmiechnięty wyraz twarzy, a przy wyciągu z jarmużu - grymas płaczu.

Sytuacja gazowa w Europie dynamicznie się zmienia. Jak radzimy sobie z ograniczonymi dostawami z Rosji?

Ceny gazu w Europie spadają po otwarciu handlu w czwartek Benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Entawex Dutch TTF) spadają o 5,4 proc. do 196 euro za MWh - informują maklerzy.
- Reklama -

REKLAMA