Marihuana może znacznie pogorszyć wzrok

Zobacz

- Reklama -

Hiszpańskie badania przeprowadzone na Universidad de Granada wskazują, że palenie konopi znacząco zmienia kluczowe funkcje wzrokowe, takie jak ostrość wzroku, wrażliwość na kontrast, trójwymiarowe widzenie (stereopsja), zdolność ogniskowania wzroku i wrażliwość na olśnienie.

Jednocześnie ponad 90 proc. użytkowników uważa, że używanie marihuany nie ma wpływu na ich wzrok lub że wpływa tylko nieznacznie.

Jak wyjaśnia główna autorka badania, Sonia Ortiz Peregrina, używanie konopi indyjskich rośnie, mimo że jest w Hiszpanii nielegalne. Z ankiet dotyczących alkoholu, narkotyków i innych uzależnień przeprowadzonych w Hiszpanii w latach 2019–2020 wynika, że używanie konopi indyjskich w całym kraju wzrosło od 2011 r., przy czym 37 proc. dorosłych Hiszpanów zażywało marihuanę w jakimś okresie, a około 10 proc. – w ciągu ostatniego roku.

Podczas badań, które uzyskały aprobatę Komisji ds. Etyki Badań nad Człowiekiem UGR dokładnie przetestowano wzrok 31 użytkowników konopi indyjskich, zarówno wtedy, gdy nie spożywali oni wcześniej żadnej substancji, jak i kiedy byli pod wpływem narkotyku. Naukowcy badali również percepcję wizualnych efektów palenia marihuany przez uczestników.

Wyniki pokazały, że po spożyciu znacząco pogorszyły się parametry takie jak ostrość wzroku, wrażliwość na kontrast, trójwymiarowe widzenie, zdolność ogniskowania wzroku i wrażliwość na olśnienie. Mimo to nie wszyscy badani zgłaszali pogorszenie widzenia po paleniu marihuany. 30 proc. stwierdziło, że ich wzrok w ogóle nie ucierpiał, podczas gdy 65 proc. odpowiedziało, że pogorszył się tylko nieznacznie. Autorzy zauważają, że parametr wizualny, który może być najsilniej powiązany z percepcją efektu wizualnego przez użytkowników to wrażliwość na kontrast.

Badanie wykazało negatywny wpływ na wszystkie oceniane parametry wizualne (wpływ marihuany na niektóre z owych parametrów analizowano w tym badaniu po raz pierwszy). Wyniki te, wraz z brakiem świadomości wizualnego upośledzenia spowodowanego paleniem konopi indyjskich wskazują na potrzebę przeprowadzenia kampanii uświadamiających, ponieważ tego rodzaju pogorszenie wzroku podczas wykonywania codziennych czynności może stanowić zagrożenie. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -