Martynowski: będzie dyscyplina w klubie PiS w sprawie Staroń

Zobacz

- Reklama -

Senacki klub PiS spotkał się w czwartek z powołaną we wtorek przez Sejm na Rzecznika Praw Obywatelskich Lidią Staroń. Po spotkaniu szef klubu senator Marek Martynowski poinformował dziennikarzy, że klub popiera kandydaturę senator, a w głosowaniu będzie dyscyplina.

„Mamy jeden klub i jednego szefa klubu (parlamentarnego), pana profesora Ryszarda Terleckiego, który zapowiedział, że będzie w klubie dyscyplina, u nas też będzie dyscyplina” – powiedział Martynowski.

Pytany, czy wszyscy będą głosować za Staroń, przyznał, że oczywiście nie ma takiej pewności. „Nie wiem, nie siedzę w głowach senatorów, teraz była możliwość pytania kandydatki, jak widzi sprawowanie tej funkcji, taka możliwość będzie jeszcze na sali” – zaznaczył Martynowski. Dodał, że sam będzie na pewno głosował za Lidią Staroń.

Głosowanie ma się odbyć w piątek.

Wybór RPO jest konieczny, ponieważ we wrześniu zeszłego roku upłynęła 5-letnia kadencja rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara. Parlament już czterokrotnie, bezskutecznie, próbował wybrać następcę Bodnara. RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie Rzecznika, Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.

Zgodnie z ustawą o RPO mimo upływu kadencji Bodnar nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny. Straci on moc w połowie lipca. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

pś/ itm/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -